Pos Malaysia, Fidye Yazılımı Saldırısı Altında

Malezya merkezli posta dağıtım şirketi Pos Malaysia, şirketin bilgisayar sistemlerini etkileyen bir fidye yazılımı saldırısı altında.

Ali
Ct, 26/10/2019 - 23:53
Saldırılar
Pos Malaysia, Fidye Yazılımı Saldırısı Altında

Malezya merkezli posta dağıtım şirketi Pos Malaysia, geçtiğimiz pazar günü yaşadığı fidye yazılımı saldırısı nedeniyle çeşitli aksaklıklar yaşıyor.

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırısı, şirket tarafından fark edildikten sonra iç sistemlerin ve çevrimiçi sistemlerin saldırıdan etkilenmemesi için hemen önlemler alındı ve durum, devlet yetkililerine bildirildi.

Alınan önlemler kapsamında şirketin internet sitesi "bakıma" alındı ve kullanıcılar siteye erişemedi. Gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından ise site erişime açıldı.

Şirket, internet sitesinin yanı sıra diğer hizmetlerini de askıya aldı. Bu hizmetler, saldırının etkisi azaltıldıkça kademeli olarak tekrar açıldı ve açılmaya devam ediyor.

Pos Malaysia Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "Ekibimiz birçok sistemi ve çevrimiçi hizmeti düzeltmeyi ve geri yüklemeyi başardı. Müşterilerimize, verilerinin ve kişisel bilgilerinin güvende olduğunu garanti ediyoruz. Bu süre zarfında vermiş olduğumuz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz ve müşterilerimize gösterdikleri anlayış, sabır ve destek için teşekkür ederiz. Zaman zaman düzenli güncellemeler sağlayacağız" dedi.

Şu an için saldırı hakkındaki soruşturma devam ettiği için saldırıda hangi fidye yazılımının kullanıldığı, kim veya kimler tarafından saldırının gerçekleştirildiği bilinmiyor. Tek bilinen; saldırıdan müşteri verilerinin zarar görmediği.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.