Coinhive Kapanıyor

Popüler kripto para madenciliği uygulaması Coinhive kapanıyor. Hackerlar arasında popüler olan bir tarayıcı içi kripto para madenciliği servisi Coinhive 8 mart 2019 tarihinde…

Said A.
Ct, 02/03/2019 - 23:55
Güvenlik
Coinhive Kapanıyor

Popüler kripto para madenciliği uygulaması Coinhive kapanıyor. Hackerlar arasında popüler olan bir tarayıcı içi kripto para madenciliği servisi Coinhive 8 mart 2019 tarihinde faaliyetlerine son vereceğini açıkladı.

Coinhive kapanma nedenini ise internet sitesinde yaptığı bir duyuruyla açıkladı. Monero'un yaşadığı son çatallanmadan ve kripto paraların değerlerinin son aylarda yaşadığı düşüşten sonra tarayıcı tabanlı kripto madenciliğinin artık kârsız hale geldiğini belirttiler. 9 martta Monero'nun bir kez daha çatallanmasıyla beraber kârın daha da imkansız olacağını bu yüzden faaliyetlerine son vereceklerini açıkladılar.

Coinhive'ın hackerlar arasında popüler olmasının sebebini biraz açıklayalım. Coinhive'ın asıl amacı web sitesi sahiplerinin web sitelerinden daha fazla gelir elde etmesini sağlamak ve reklamlara olan ihtiyacı azaltmak fakat her güzel şeyi suistimal edenler olduğu gibi Coinhive'da suistimal edenler oluyor. Saldırganlar çeşitli güvenlik açıklarını kullanarak Coinhive'ın javascript tabanlı Monero madencilik scrptini internet sitelerine enjekte ederler ve bu internet sitelerini ziyaret eden kullanıcıların kaynaklarını kullanarak kendileri için Monero kazdılar.

Kaynak: The Hacker News

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.