Nunavut, Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

Kanada'nın Nunavut eyaletinin yetkililer tarafından yapılan duyuru ile bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığı ortaya çıktı.

Ali
Per, 07/11/2019 - 23:55
Saldırılar
Nunavut, Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

Kanada'nın en kuzeyinde bulunan bir eyalet olan Nunavut'un, yetkililerin eyaletin internet sitesinden yaptığı duyuru ile fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığı ortaya çıktı.

Eyalet hükümeti, internet sitesinden yaptığı duyuruda 2 Kasım Cumartesi günü tüm eyaleti etkileyen sofistike bir fidye yazılımı saldırısının gerçekleştiğini söyledi.

Yetkililer, fidye yazılımının tüm sunuculardaki ve bilgisayarlardaki tüm verileri şifrelediğini, bu yüzden bilgisayar sistemlerine ihtiyaç duyan tüm devlet sistemlerinin vatandaşlara hizmet veremediğini, sadece Qulliq Energy Corporation'ın hizmet vermeye devam ettiğini söyledi.

Başbakan Joe Savikataaq, "Nunavut'a bu sorunu çözmek için hiç durmadan çalıştığımızı garanti etmek istiyorum. Temel hizmetler etkilenmeyecek ve bu konu üzerinde çalışırken hükümet çalışmaya devam edecek. Tekrar çevrimiçi olduğumuzda bazı gecikmeler yaşanacak. Bu yüzden herkese sabırlarından ve anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Yapılan duyuruda, saldırı fark edildikten sonra ağın izole edildiğini söyleyen yetkililer, durumun siber güvenlik uzmanlarına bildirildiğini, bu aşamada sorunun ne zaman giderileceğine dair net bir tarih söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

Yetkililer, tüm verilerin güncel yedekler kullanılarak geri yüklenmesinin planlandığını, önceliğin sağlık, aile hizmetleri, eğitim, adalet ve finans ile ilgili hizmetler hakkındaki verilerin geri yüklenmesi olduğunu söyledi.

Son olarak, şu an için saldırıda kullanılan fidye yazılımı hakkında herhangi bir bilgi bulunmadığını söyleyelim.

Kaynak: Latest Hacking News

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.