NTT Siber Saldırıya Uğradı

Japonya merkezli telekomünikasyon devi NTT, bazı müşterilerin verilerinin ele geçirildiği bir siber saldırı yaşadıklarını söyledi.

Ali
Cu, 29/05/2020 - 00:51
Saldırılar
NTT Siber Saldırıya Uğradı

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Japonya merkezli NTT (Nippon Telgraf ve Telefon), bazı müşterilerin verilerinin ele geçirildiği bir siber saldırı yaşadıklarını duyurdu.

Şirketin internet sitesinden yapılan duyuruya göre hackerlar, şirketin sistemlerine siber saldırı düzenledi ve birden fazla sunucuya erişti.

Duyuruda ilgili personelin, 7 Mayıs'ta hackerların şirketin Japonya'daki Active Directory sunucusuna eriştiğini fark ettiği, saldırı engellendikten sonra gerekli incelemelerin başlatıldığı ve 11 Mayıs'ta bazı bilgilerin sızdırılma ihtimalinin bulunduğunun tespit edildiği söylendi.

Şirket, hackerların saldırıyı gerçekleştirirken ilk olarak Singapur'da bulunan bir sunucuya sızdığını, ardından bu sunucu üzerinden Japonya'daki bir sunucuya sızdıklarını, daha sonra bu sunucu üzerinden şirketin Japonya'daki yerel ağında bulunan bir başka sunucuya sızdıklarını ve son olarak oradan şirketin AD (Active Directory) sunucusuna eriştiklerini söyledi. Ayrıca duyuruda, şirketin Japonya'daki sunucularından birinden, 621 müşterinin (İşletme) bilgilerinin ele geçirildiği söylendi.

Yetkililer olayın araştırılmaya devam ettiğini belirtti ve "Yeni bilgiler elde edildiğinde bunları derhal açıklayacağız, ancak bireysel müşteriler hakkındaki bilgileri gizlilik açısından açıklamayacağız. Anlayışınız için minnettarız" dedi.

Son yıllarda büyük Japon şirketlerine çok sayıda siber saldırı gerçekleştirilmektedir ve bu saldırıların birçoğu APT grupları tarafından düzenlenmektedir. Ancak bahsi geçen saldırının kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiği şimdilik bilinmediğinden saldırının sorumlusunun yine bir APT grubu olup olmadığı bilinmemektedir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.