Muhstik Kurbanından, Hackerlara Siber Saldırı

Muhstik adlı fidye virüsünden etkilenen bir kurban, hackerların sunucularını hackleyerek şifre çözme anahtarlarını diğer mağdurlar için paylaştı.

Ali
Pt, 07/10/2019 - 23:43
Saldırılar
Muhstik Kurbanından, Hackerlara Siber Saldırı

Eylül ayının sonlarından itibaren başlatılan yeni bir fidye virüsü saldırı kampanyasında kullanan "muhstik" adlı fidye virüsünden etkilenen bir kurban, hackerları hackleyerek "şifre çözme anahtarlarını" ele geçirdi ve diğer mağdurlar için paylaştı.

QNAP, 4 Ekim'de yaptığı duyuruda NAS (Ağa Bağlı Depolama) cihazlarının kullanıcılarını, bu fidye virüsüne karşı uyarmıştı. Hackerlar fidye virüsünü, kurbanların NAS cihazlarına bulaştırdıktan sonra virüs dosyaları şifreliyor ve kurbanlardan dosyalarını kurtarmak için kullanacakları "şifre çözme anahtarları" için fidye istiyordu.

Bu saldırıdan etkilenenlerden biri de Tobias Frömel adlı yazılım geliştiricisiydi. Frömel, virüsten etkilendikten sonra istenilen fidye miktarını ödedi ve dosyalarını kurtardı ancak bu işin peşini burada bırakmaya niyeti yoktu.

Fidye virüsünü incelemeye başlayan Frömel, virüs hakkında gerekli bilgilere sahip oldu ve hackerların da izini buldu. Ardından hackerların "şifre çözme anahtarlarını" barındırdığı sunucuyu hackleyerek "şifre çözme anahtarlarını" ele geçiren Frömel, bugün bunları Pastebin üzerinden herkesle paylaştı. Ayrıca, yazılım geliştiricisi yalnızca bununla yetinmedi ve mağdurlar için virüslü dosyaları kurtarabilen bir araç yayınladı.

Tobias Frömel, bu yaptıklarıyla yasal olmayan bir davranış gerçekleştirmesine rağmen binlerce mağdura yardım etmesi, onun suç için değil mağdurlar için hack yaptığını gösteriyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.