Microsoft: İranlı Hackerlar Seçimleri Hedefliyor

Microsoft'a göre devlet destekli İranlı hackerlar, ABD'nin 2020 başkanlık seçimlerinde rol alan kişileri hedefliyor.

Ali
Cu, 04/10/2019 - 23:57
Saldırılar
Microsoft: İranlı Hackerlar Seçimleri Hedefliyor

Microsoft, bugün yayınladığı blog gönderisinde devlet destekli olduğu düşünülen İranlı hacker grubu Phosphorus'un, ABD 2020 başkanlık seçimleri kampanyalarını hedefleyen siber saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi.

Microsoft, Ağustos ve Eylül ayları arasındaki 30 günlük süre zarfında Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC) ekibinin, "Phosphorus" grubunun belirli Microsoft müşterilerine ait e-posta adreslerini tanımlamak için 2.700'den fazla girişimde bulunduğunu, bu hesaplardan 241'ine saldırdığını ve saldırıların sonucu olarak dört hesabın hacklendiğini tespit ettiklerini söyledi.

Hedeflenen hesaplar, ABD 2020 başkanlık kampanyasında rol alan kişiler, şu anki ve eski ABD hükümet yetkilileri, küresel siyasetle ilgilenen gazeteciler ve İran dışında yaşayan İranlılardı. Gönderide, hacklenen dört hesabın başkanlık seçimleriyle veya hükümet yetkilileri ile alakalı olmadığı, bu hesapların geri alınması için hesap sahipleriyle beraber çalışıldığı söylendi.

Blog gönderisini yazan Microsoft Müşteri Güvenliği Kurumsal Başkan Yardımcısı Tom Burt, "MSTIC, Phosphorus dahil tehdit gruplarını takip etmek için her gün çalışır, böylece müşterileri tehditlerle veya tehlikelerle karşı karşıya kaldıklarında haberdar edebiliriz ve böylece bu tehditlere karşı daha iyi savunmak için ürünlerimizi geliştirebiliriz" dedi.

Burt, Phosphorus'un, hedeflediği kişilerin e-posta adreslerini hacklemeye çalışırken önemli miktarda kişisel bilgi kullanmaya çalışmasının, grubun yüksek motivasyonlu bir grup olduğunu gösterdiğini ve bilgi toplama yollarıyla ilgili önemli zaman ve kaynaklara yatırım yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Ayrıca şirket, tüm politik alandaki müşterilerine bu tür siber saldırılardan korunmaları için "Microsoft AccountGuard" hizmetini kullanmalarını tavsiye etti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.