Louisiana'da Fidye Virüsü Saldırısı

ABD'nin Louisiana eyaletindeki okullara fidye virüsü saldırıları düzenlendi ve vali, acil durum ilan etti.

Ali
Pt, 29/07/2019 - 23:37
Saldırılar
Louisiana'da Fidye Virüsü Saldırısı

Son aylarda ABD eyaletlerine ve şehirlerine yönelik gerçekleştirilen fidye virüsü saldırılarına bir yenisi daha eklendi ve bu hafta, Kuzey Louisiana'daki üç okul bölgesine fidye virüsü saldırısı gerçekleştirildi.

Louisiana Valisi John Bel Edwards, gerçekleştirilen fidye virüsü saldırılarının önlenmesi için eyalet çapında bir acil durum ilan ettiklerini duyurdu.

İlan edilen acil durum, bir vali tarafından siber saldırı nedeniyle ilan edilen ikinci acil durum oldu. İlk olarak, Şubat 2018'de Colorado'da, Colorado Ulaştırma Bakanlığı, SamSam fidye yazılımından etkilendiği zaman bir acil durum ilan edilmişti.

Bu hafta başlayan ve üç okul bölgesini etkileyen fidye virüsü saldırıları, okulların bilgisayar sistemlerini etkiliyor.

Yerel medyadaki haberlere göre olaydan etkilenen bilgisayar sistemlerinde, dosyalar şifrelendiği için hiçbir dosyaya erişilemiyor.

Vali, acil durum ilan ederek okullara, Louisiana Ulusal Muhafız siber güvenlik uzmanlarından, Louisiana Eyalet Polisi'nden, Teknoloji Hizmetleri Dairesi'nden, Valilik İç Güvenlik ve Acil Durum Hazırlık Bürosu'ndan destek istedi.

Yetkililer, bu yardımların söz konusu fidye virüsü krizini çözülmesini hızlandıracağını düşünüyor.

Fidye virüsü saldırılarına hızlı ve yerinde kararlar alarak müdahale edilmesini sağlayan Edwards, 2017 yılında eyalet çapında faaliyet göstermesi için bir siber güvenlik komisyonu kurmuştu ve bu komisyon olaya müdahale edilmesini kolaylaştırdı.

Vali, "Tam da bu yüzden siber güvenlik komisyonunu kurduk, siber güvenlik saldırılarına hazırlıklı olmaya, müdahale etmeye ve önlemeye odaklandık ve yerel yönetimlere bu mevcut tehdide karşı mücadele ederken yardımcı olmak için iyi bir konumdayız" dedi.

Acil durumun, 21 Ağustos'a kadar veya saldırılardan etkilenen okullardaki sorunlar çözülene kadar devam edeceği söylendi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.