Johannesburg'a Siber Saldırı Düzenlendi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük şehri olan Johannesburg, "Shadow Kill Hackers" adlı hacker grubunun saldırısına uğradı.

Ali
Pa, 27/10/2019 - 23:58
Saldırılar
Johannesburg'a Siber Saldırı Düzenlendi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük şehri olan Johannesburg kendilerini "Shadow Kill Hackers" olarak tanıtan hacker grubu tarafından hacklendi.

Belediye çalışanları çalışmak için bilgisayarlarını açtıklarında hackerların mesajıyla karşılaştılar. Hackerlar mesajda, şehrin sunucularının hacklendiğini, tüm şehir sistemlerinde arka kapıların olduğunu, bu sistemlerin kontrolünün ellerinde olduğunu, şifreler, nüfus bilgileri ve finansal bilgiler gibi hassas verilerin de ellerinde olduğunu söyledi. Ayrıca hackerlar, Twitter üzerinden şehrin Active Directory sunucusuna erişebildiklerini gösteren bir ekran görüntüsü paylaştı.

Hackerlar, yetkililerin kendilerine 4 Bitcoin vermemeleri halinde ele geçirilen tüm verilerin internette yayınlanacağını söyledi.

Belediye çalışanları bilgisayarlarındaki mesajı görünce saldırının bir fidye yazılımı saldırısı olduğunu düşündü ancak durum böyle değildi ve bilgisayarlardaki veriler şifrelenmemişti. Grup, şehrin sunucularını ele geçirmişti ve buradaki tüm veriler artık onların elindeydi.

Şehir yetkilileri, Twitter üzerinden saldırıyı doğruladı ve bilgisayar sistemlerine bağlı (İnternet sitesi vb.) tüm hizmetleri kapattı. Yetkililer şu an için saldırı hakkında herhangi bir açıklama yapmadı ve hizmetler henüz eski haline dönmedi.

Yerel basında çıkan bazı haberlere göre şehre gerçekleştirilen saldırılarla aynı zamanda ülkedeki bazı bankalara da siber saldırılar düzenlenmeye başladı ve bunun sorumlusu yine aynı gruptu.

Ancak bu haberlere rağmen söz konusu hacker grubu Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla, bu saldırıların kendileriyle bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.