İran'dan ABD'ye Siber Saldırı

ABD ile İran arasında artan gerilim, siber savaşa dönüşüyor. Son olarak İran, ABD kurumlarına siber saldırı düzenlemeye başladı.

Ali
Pt, 24/06/2019 - 22:50
Saldırılar
İran'dan ABD'ye Siber Saldırı

ABD ile İran arasında yaşanan siyasi gerilim her yönüyle artış gösteriyor. İlk olarak İran'ın ABD'ye ait İHA'yı düşürmesi ardından ABD'nin askeri operasyon planlaması ve İran'a siber saldırı düzenlemesi ve şimdi ise İran'ın ABD'ye siber saldırı düzenlemesi gerilimi arttırıyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) tarafından yayınlanan duyuruya göre İran'a bağlı hackerlar, ABD'ye ait endüstrileri ve devlet kurumlarını hedefleyen siber saldırılar düzenliyor.

ABD ile İran arasında her zaman bir gerilimin hakim olduğu biliniyor ve bu durum karşılıklı siber saldırılara neden oluyor. Bu saldırıların oranı ise geçtiğimiz yıllarda biraz olsun azalmıştı ancak CISA'e göre saldırılar son günlerde artmaya başladı.

CISA Müdürü Christopher C. Krebs, "CISA, İran rejimi aktörleri ve vekilleri tarafından ABD endüstrileri ve devlet kurumlarına yönelik kötü amaçlı siber etkinliklerde son zamanlarda görülen bir artışın farkında. İran siber faaliyetlerini izlemek, bilgi paylaşmak ve Amerika ile müttefiklerimizi güvende tutmak için adımlar atmaya çalışmak için istihbarat topluluğumuz ve siber güvenlik ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Krebs, hackerların spear phishing, password spraying ve credential stuffing yöntemlerini kullandığını, amaçlarının para değil kurumlara ait ağları ele geçirip önemli bilgileri silmek veya kopyalamak olduğunu söyledi. Ayrıca Krebs, kurumları siber güvenlik önlemleri almaları konusunda ve herhangi bir şüpheli davranışta hızlı hareket etmeleri konusunda uyardı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.