Hackerlardan Mavi Tik Saldırısı

Hackerlar, popüler sosyal medya uygulaması Instagram'ın mavi tik özelliğini istismar eden yeni bir phishing kampanyası başlattı.

Ali
Pa, 03/03/2019 - 23:14
Saldırılar
Hackerlardan Mavi Tik Saldırısı

Hackerlar, popüler sosyal medya uygulaması Instagram'ın mavi tik özelliğini istismar eden yeni bir phishing kampanyası başlattı.

Hackerların başlatmış olduğu phishing kampanyası, 15 bin ila 70 bin arasında takipçi sayısına sahip Instagram hesaplarını hedefliyor.

Hackerlar ilk önce bu hesaplara Instagram'dan gelmiş gibi gözüken bir "onaylı hesap" e-postası gönderiyor. Bu e-postada kişiden, Instagram hesabını "onaylı bir hesap (mavi tik)" yapmak istiyorsa e-postadaki bağlantıya tıklaması isteniyor.

Kullanıcı eğer bu bağlantıya tıklarsa karşısına doğum tarihi, e-posta ve kimlik bilgileri gibi bazı kişisel bilgilerin istendiği bir phishing sitesi çıkıyor. Ardından kullanıcı, bu bilgileri siteye girdiğinde artık onaylı bir hesaba sahip olacağını zannederken, hackerlar çoktan Instagram hesabını ele geçirmiş oluyor.

Tespitlere göre söz konusu phishing kampanyası az takipçi sayısına sahip hesapları değil, nispeten biraz ünlü olan hesapları hedef alıyor.

Kullanıcılar, bu tür saldırılardan korunmak için hiçbir sosyal medya platformunun "onaylı hesap" alınması için kullanıcılardan kişisel bilgilerini istemediğini bilmelidir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.