Hackerlar, Avrupa'daki Hukuk Şirketlerini Hedefliyor

Kaspersky, Deceptikons adını verdikleri bir hacker grubunun Avrupa'daki hukuk ve fintech şirketlerini hedeflediğini söyledi.

Ali
Per, 30/07/2020 - 01:13
Saldırılar
Hackerlar, Avrupa'daki Hukuk Şirketlerini Hedefliyor

Rusya merkezli siber güvenlik şirketi Kaspersky, Deceptikons adını verdikleri bir hacker grubunun Avrupa'daki hukuk ve fintech şirketlerini hedeflediğini söyledi.

Kaspersky'dan bir araştırmacı geçtiğimiz gün katıldığı webinarda, yaklaşık 10 yıldır aktif olan Deceptikons adını verdikleri paralı bir hacker grubu keşfettiklerini söyledi.

Paralı veya bir diğer deyişle kiralık hacker grupları, bir kişi veya kuruluş tarafından belirli bir amaca yönelik siber saldırı gerçekleştirmesi için işe alınan hackerlardan oluşmaktadır.

Kaspersky araştırmacısı, söz konusu grubun önceliğinin Avrupa'daki hukuk ve fintech şirketleri olduğunu, ayrıca bazen İsrail, Ürdün ve Mısır gibi Orta Doğu ülkelerine de saldırılar düzenlediğini söyledi.

Araştırmacı, Deceptikons grubunun tespit edilen en son faaliyetinin geçtiğimiz yıl Avrupa'da bulunan bir dizi hukuk firmasına düzenlenen spear phishing kampanyası olduğunu söyledi. Ayrıca Kaspersky'a göre bu grup, sofistike bir tehdit aktörü değil ve zero day zafiyetlerinden yararlanmıyor.

Kaspersky, bu grubu işe alan kişi veya kişiler hakkında bir bilgi vermezken, önümüzdeki haftalarda Deceptikons hakkında detaylı bir rapor yayınlayacaklarını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.