Hackerlar, Alman Şirketlerini Hedef Alıyor

IBM X-Force ekibi, Almanya merkezli şirketlerdeki üst düzey yöneticilere spear phishing saldırıları düzenlendiğini tespit etti.

Ali
Çar, 10/06/2020 - 00:14
Saldırılar
Hackerlar, Alman Şirketlerini Hedef Alıyor

IBM X-Force IRIS ekibi (Incident Response and Intelligence Services), hackerların Almanya merkezli şirketlerdeki üst düzey yöneticileri hedef alan spear phishing saldırıları düzenlediğini tespit etti.

Mart ayının sonunda Almanya hükümeti, COVID-19 salgını sırasında ülkeye gerekli olan çeşitli ekipmanların tedarik edilmesini kolaylaştırmak ve bu işlemleri koordineli bir şekilde gerçekleştirmek için dokuz Alman şirketini bir araya getirerek koalisyon kurmuştu.

IBM, bu şirketlerin Almanya hükümetiyle anlaşma yaptıkları sırada Rusya merkezli bir IP adresinden bu şirketlere siber saldırı kampanyası başlatıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Uzmanlar, söz konusu siber saldırı kampanyasının Almanya merkezli bu şirketlerde görev yapan üst düzey yöneticileri hedef alan spear phishing saldırılarını içerdiğini söyledi.

Yöneticilere gönderilen e-postaların, kurbanları sahte Microsoft oturum açma ekranına yönlendirdiğini söyleyen IBM, şimdiye kadar 100'den fazla üst düzey yöneticinin ve yaklaşık 40 kurumun bu saldırı kampanyasına hedef olduğunu söyledi.

IBM X-Force IRIS, "Bu kampanya aynı zamanda kuruluşların phishing saldırılarından kaynaklanan riskleri ele alma ihtiyacını da vurgulamaktadır" dedi.

Ayrıca uzmanlar, spear phishing kampanyasının devam ettiğini ve söz konusu saldırıdan Alman yetkililerin haberdar edildiğini belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.