Fransa'daki Yerel Yönetimlere Siber Saldırı

CERT-FR, Fransa'daki bazı yerel yönetimlerin Pysa adı verilen fidye yazılımının saldırılarına maruz kaldığını söyledi.

Ali
Per, 19/03/2020 - 23:40
Saldırılar
Fransa'daki Yerel Yönetimlere Siber Saldırı

CERT-FR, Fransa'daki bazı yerel yönetimlerin "Pysa" adı verilen fidye yazılımının kullanıldığı siber saldırılar yaşadığını söyledi.

Pysa adı verilen fidye yazılımı ilk olarak Ekim 2019'da Mespinoza adı altında ortaya çıkmıştı. Aralık ayına gelindiğinde ise fidye yazılımı Pysa adını kullanmaya başlamıştı ve bu yeni bir versiyon olarak nitelendirilmişti.

Bu tarihlerde gerçekleşen saldırılarda hackerların hedefleri şirketlerdi çünkü amaç yüksek gelir elde etmekti. Şimdi ise Fransa'daki bazı yerel yönetimler bu fidye yazılımına maruz kaldı.

CERT-FR yaptığı duyuruda, bazı yerel yönetimlerin fidye yazılımına maruz kaldığına dair birden fazla rapor aldıklarını söyledi.

Yetkililer, Pysa fidye yazılımının yerel yönetimlerinin ağlarına nasıl bulaştığının şu an için bilinmediğini ancak bunu araştırdıklarını söyledi. Ayrıca CERT-FR, Pysa fidye yazılımının kodunun "spesifik ve kısa" olduğunu söyledi.

Fransa'daki bu saldırı kampanyası, son yıllarda popülerliği çok fazla artan fidye yazılımlarının, yerel yönetimlere saldırırken kullanıldığı en son olaylardan biri ve gerekli tedbirler alınmadığı sürece yerel yönetimler hackerlar için kolay ve getirisi yüksek hedef olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.