Five Eyes'tan Yandex'e Siber Saldırı

İddiaya göre 5 ülkenin istihbarat teşkilatları ortak bir operasyonla Yandex'e siber saldırı düzenledi.

Ali
Cu, 28/06/2019 - 23:22
Saldırılar
Five Eyes'tan Yandex'e Siber Saldırı

Reuters'ın haberine göre 5 ülkenin (Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, ABD) istihbarat teşkilatlarının birleştiği bir ittifak olan "Five Eyes" adlı oluşum tarafından Rusya merkezli arama motoru Yandex'e siber saldırı düzenlendi.

Reuters'a konuşan kaynaklar, Regin adlı kötü amaçlı yazılım kullanılarak Ekim ve Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen saldırıların hedefinin Yandex olduğunu söyledi. Ayrıca saldırıların, söz konusu 5 ülkeden hangisinin önderliğinde gerçekleştirildi bilinmiyor.

Reuters'a konuşan Yandex sözcüsü Ilya Grabovsky, saldırıların gerçekleştiğini onayladı ve "Bu özel saldırı Yandex güvenlik ekibi tarafından çok erken bir aşamada tespit edildi. Herhangi bir zarar vermeden önce tamamen nötralize edildi. Yandex güvenlik ekibinin çalışmaları, hiçbir kullanıcı verisinin saldırıdan ödün vermemesini sağladı" dedi.

Kaynaklar, saldırının amacının Yandex'in kullanıcı hesaplarını nasıl doğruladığını açıklayabilecek teknik bilgileri ele geçirmek olduğunu böylelikle hackerların bir Yandex kullanıcısı gibi davranabileceğini yani amacın veri çalmak değil casusluk olduğunu ve ayrıca hackerların tespit edilmeden en az birkaç hafta boyunca gizlice Yandex'e erişim sağladıklarını söyledi.

Söz konusu 5 ülkenin ilgili birimlerinden herhangi bir açıklama gelmezken Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rus hükümetinin Yandex'e yapılan bu saldırının farkında olmadığını söyledi ve "Yandex ve diğer Rus şirketlerine her gün saldırı yapılmaktadır. Pek çok saldırı Batı ülkelerinden geliyor" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.