Finastra, Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

İngiltere merkezli finansal teknoloji şirketi Finastra, fidye yazılımı saldırısına maruz kaldıklarını duyurdu.

Ali
Çar, 25/03/2020 - 01:07
Saldırılar
Finastra, Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

9 binden fazla müşteri ve 10 binden fazla çalışanıyla İngiltere merkezli finansal teknoloji şirketi Finastra, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruyla şirketin fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını söyledi.

21 Mart'ta şirketin internet sitesinden yapılan duyuruda, 20 Mart'tan hemen önce ilgili personellerin şirketin sistemlerine fidye yazılımı saldırısı düzenleyen hackerları tespit ettiğini söyledi.

Saldırıyı tespit ettikten sonra bir siber güvenlik şirketiyle birlikte çalışmaya başladıklarını söyleyen Finastra, saldırıya önlem olarak sunucuları kapatma kararı aldıklarını ve 20 Mart'ta kararı uyguladıklarını söyledi.

Yetkililer, "Şu anda herhangi bir müşteri/çalışan verilerine erişildiğine veya dışa aktarıldığına dair herhangi bir kanıtımız yok" dedi ve olayın ilgili birimler tarafından çözülmeye çalışıldığını, ayrıca ilgili devlet kurumlarının olaydan haberdar edildiğini belirtti.

22 ve 23 Mart tarihlerinde yapılan duyurularda ekiplerin sunucuları eski haline getirmeye çalıştığı söylenirken, 24 Mart'ta da ekiplerin sistemleri bir an önce eski haline getirmek için çalışmaya devam ettikleri söylendi.

Son olarak, şimdiye kadar yapılan duyuruların hiçbirinde saldırıda kullanılan fidye yazılımına veya ne kadar verinin saldırıdan etkilendiğine dair herhangi bir bilgi bulunmadığını belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.