ELEXON Siber Saldırı Yaşadı

İngiltere merkezli elektrik şirketi ELEXON, IT sistemlerini hedef alan bir siber saldırıya maruz kaldıklarını söyledi.

Ali
Cu, 15/05/2020 - 16:51
Saldırılar
ELEXON Siber Saldırı Yaşadı

Londra merkezli elektrik şirketi ELEXON internet sitesinden yaptığı duyuruda, IT sistemlerini hedef alan bir siber saldırıya maruz kaldıklarını söyledi.

Şirket, dün internet sitesinden yaptığı duyuruda, şirketi hedef alan siber saldırıların IT sistemlerini hedef aldığını ve bilgisayarların saldırıdan etkilendiğini söyledi.

Şirketin şu an e-posta gönderemediğini veya alamadığını söyleyen yetkililer, saldırının sadece IT sistemlerine yönelik olduğunu ve elektrik yönetim sistemlerinin saldırıdan etkilenmediğini söyledi.

Dün yapılan duyuruda "şu anda bunu çözmek için çok çalışıyoruz" diyen yetkililer ayrıca yapılan bu duyurudan birkaç saat sonra bir duyuru daha yaptı. Bu duyuruda ise şirket, saldırının temel nedenini belirlediklerini ve IT sistemlerini tekrardan çalışır hale getirmek için uğraştıklarını söyledi.

Siber güvenlik şirketi Bad Packets'in ZDNet'e verdiği bilgilere göre ELEXON, Pulse Secure'e ait eski bir SSL VPN ürününü kullanıyordu.

Bad Packets, Mart 2020'deki araştırmalarında şirketin hâlâ eski bir Pulse Secure VPN'e sahip olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Yani araştırmacılar hackerların, şirketin ağına söz konusu VPN'ler üzerinden girmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.