EasyJet Siber Saldırı Yaşadı

Avrupa'nın en büyük havayolu şirketlerinden easyJet, 9 milyon müşterisinin bilgilerine erişildiği bir siber saldırı yaşadıklarını duyurdu.

Ali
Sa, 26/05/2020 - 01:55
Saldırılar
EasyJet Siber Saldırı Yaşadı

İngiltere merkezli havayolu şirketi easyJet geçtiğimiz hafta yaptığı duyuruda, 9 milyon müşterisinin bilgilerine erişildiği bir siber saldırıya maruz kaldıklarını söyledi.

Şirket, internet sitesinden yaptığı duyuruda son derece sofistike bir saldırının hedefi olduklarını, saldırının farkına vardıklarında gerekli önlemleri aldıklarını ve yetkilileri bilgilendirdiklerini söyledi.

Saldırının ardından yapılan soruşturmada yaklaşık 9 milyon müşterinin isimlerine, e-posta adreslerine ve seyahat detaylarına (Kalkış ve varış bilgileri vb.) ve ayrıca 2.208 müşterinin kredi kartı bilgilerine erişildiğini söyleyen easyJet, olaydan etkilenen müşterilerle iletişime geçtiklerini ve herhangi bir bilginin kötüye kullanıldığına dair bir kanıtın olmadığını belirtti.

This is Money'nin haberine göre hackerlar 17 Ekim 2019'dan 4 Mart 2020'ye kadar şirketin verilerine erişti ve şirket Ocak 2020'de saldırının farkına vardı.

EasyJet, Nisan ayında kredi kartı bilgileri olaydan etkilenmiş olan kullanıcılara durumu bildirdiklerini söyledi. Ayrıca şirket, müşterilerin pasaport bilgilerinin ve parolalarının saldırıdan etkilenmediğini söyledi.

EasyJet'in yaptığı resmi duyuruda saldırının kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiği söylenmezken, This is Money'nin haberine göre saldırıdan Çinli hackerlar sorumlu.

Bir Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) sözcüsü, "Bu olayın farkındayız ve en başından beri İngiltere'deki insanları nasıl etkilediğini anlamak için EasyJet ile birlikte çalışıyoruz" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.