Diş Hekimlerine Fidye Virüsü Saldırısı

ABD'deki diş hekimlerinin muayenehanelerini etkileyen bir fidye virüsü saldırısı gerçekleştirildi.

Ali
Pa, 01/09/2019 - 23:55
Saldırılar
Diş Hekimlerine Fidye Virüsü Saldırısı

ZDNet'in haberine göre ABD'deki yüzlerce diş hekimi muayenehanesi, bilgisayarlarına bulaşan fidye virüslerinden kurtulmaya çalışıyor.

Diş hekimlerinin ZDNet'e verdiği bilgilere göre hekimlerin ofislerinde bulunan bilgisayarlara bir fidye virüsü bulaştı ve bilgisayar üzerindeki veriler şifrelendi.

Virüsün, diş hekimleri tarafından tıbbî kayıtların tutulması için kullanılan DDS Safe yazılımı üzerinden yayıldığı söylendi.

Hackerların, söz konusu yazılımı ihlal ederek içerisine fidye virüsü yerleştirdiği ve ardından ofislerdeki bilgisayarlara bulaştırdığı söylendi.

Doktorlar, geçtiğimiz haftasonuna kadar bilgisayarlarında bir problem olmadığını ancak pazartesi çalışmaya başladıklarında bilgisayarlarına fidye virüsü bulaştırıldığını gördüklerini söyledi.

Virüsten etkilenen bir mağdur ZDNet'e, yazılımın arkasındaki iki şirketin istenen fidye miktarını ödeme kararı aldıklarını ve pazartesiden itibaren mağdurlara bir şifre çözücü gönderdiklerini söyledi.

Ancak bazı mağdurlar, gönderilen bu şifre çözücünün tam olarak işe yaramadığını ve verilerin tamamını kurtaramadığını söyledi.

ZDNet, yazılımın arkasındaki şirketlere ulaşmaya çalıştıklarını ancak herhangi bir geri dönüş alamadıklarını belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.