Devlet Destekli Hackerlar, Mail.ee'ye Saldırdı

Estonya'da hizmet veren e-posta servisi Mail.ee'ye, devlet destekli hackerlar tarafından siber saldırı düzenlendi.

Ali
Per, 30/04/2020 - 17:33
Saldırılar
Devlet Destekli Hackerlar, Mail.ee'ye Saldırdı

Estonya İç Güvenlik Servisi (KaPo), Estonya'da hizmet veren e-posta servisi Mail.ee'ye devlet destekli hackerlar tarafından siber saldırı düzenlendiğini söyledi.

Estonya İç Güvenlik Servisi tarafından yayınlanan bir raporda, geçtiğimiz yıl devlet destekli olduğu düşünülen hackerların, Mail.ee'deki bir güvenlik açığından yararlanarak, ülkedeki bazı yüksek profilli kişilerin e-posta hesaplarını hedef aldığı söylendi.

Raporda, saldırıların Mail.ee kullanan kişilere, zararlı kodlar barındıran e-postalar gönderilmesiyle gerçekleştiği söylendi.

Kurban, hackerlar tarafından gönderilen e-postayı Mail.ee'nin web portalı aracılığıyla açtığında zararlı kodlar çalışmaya başlıyordu. Bu zararlı kodların işlevi ise kurbanın e-posta hesabındaki "yönlendirme" ayarlarına yeni yapılandırmalar eklemesiydi.

Yani zararlı kodlar, kurbanın e-posta hesabındaki "yönlendirme" ayarlarına müdahale ederek, kurbana gönderilen tüm e-postaların hackerlara ait e-posta hesaplarına yönlendirilmesini sağlıyordu.

Yetkililer, saldırıların hedefli olduğunu, halkın ve Mail.ee kullanıcılarının endişelenmesine gerek olmadığını ve ayrıca Mail.ee'deki, saldırıya neden olan güvenlik açıklarının giderildiğini söyledi.

Raporda, Mail.ee'ye düzenlenen saldırıların devlet destekli olduğu söylenmesine rağmen bu devletlerin hangileri olduğundan bahsedilmedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.