Canon Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

Şirket çalışanlarının basına söylediğine göre Japonya merkezli teknoloji şirketi Canon, fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Ali
Cu, 07/08/2020 - 23:43
Saldırılar
Canon Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

Basına yansıyan haberlere göre Japonya merkezli teknoloji şirketi Canon, şu an yetkililer tarafından ayrıntıları araştırılan bir fidye yazılımı saldırısı yaşadı.

Bleeping Computer, Canon'un bulut fotoğraf ve video paylaşma sitesi olan "image.canon'un" 30 Temmuz'dan 4 Ağustos'a kadar hizmet veremediğini ve Bleeping Computer'ın bu duruma bir siber saldırının neden olmuş olabileceğinden şüphelendiğini söyledi.

Bir süre sonra bir kaynak, Canon'un IT departmanı tarafından tüm personellere gönderilen bildiriyi Bleeping Computer ile paylaştı. Bu bildiride, "birden çok uygulama ve E-posta servisi gibi hizmetlerin geniş çaplı bir sistem sorunu nedeniyle kullanılamayacağı" söyleniyordu.

Daha sonra ise Bleeping Computer, şirketin sistemlerindeki sorunların bir fidye yazılımı saldırısı nedeniyle gerçekleştiği iddiasını güçlendirecek bir fidye notunun ekran görüntüsünü elde etti ve bu fidye notuna göre saldırıyı gerçekleştiren kişiler popüler fidye yazılımı gruplarından Maze Team'di.

Bleeping Computer ile iletişime geçen Maze Team, Canon'a fidye yazılımı saldırısı düzenlediklerini, 10 TB veri ele geçirdiklerini ve ayrıca saldırının "image.canon" ile bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Son olarak Bleeping Computer, şirketin fidye yazılımı saldırısı yaşadığını kanıtlayan bir bulgu elde etti; Canon tarafından çalışanlara gönderilen bir bildiride, "Canon USA Inc. ve yan kuruluşları, sistemlerimizin operasyonel bütünlüğünü ve güvenliğini korumanın önemini anlıyor. Yakın zamanda keşfettiğimiz bir fidye yazılımı olayı nedeniyle bazı Canon sistemlerine şu anda erişim sağlanamıyor. Bu, image.canon'u etkileyen son sorunla ilgili değildir" deniliyordu. Ayrıca şirket Bleeping Computer'a, olayı araştırmaya devam ettiklerini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.