Birleşmiş Milletler Hacklendi

Birleşmiş Milletler'den sızan bir belge, geçen yıl BM sunucularının siber saldırıya maruz kaldığını ortaya çıkarttı.

Ali
Per, 30/01/2020 - 23:47
Saldırılar
Birleşmiş Milletler Hacklendi

The New Humanitarian tarafından ele geçirilen bir Birleşmiş Milletler belgesine göre BM, geçtiğimiz yıl "sofistike" olarak adlandırılan bir siber saldırıya maruz kaldı.

TNH'in sızdırdığı BM belgesi, hackerların Temmuz 2019'da BM'nin Cenevre ve Viyana'daki ofislerindeki sunuculara sızdığını söylüyor.

Belgeye göre 30 Ağustos 2019'da Cenevre'deki BM ofisinde bulunan IT yetkilileri saldırının farkına varmıştı ve çalışanları bilgilendirmişlerdi ancak saldırı Temmuz 2019'dan beri devam ediyordu.

20 Eylül 2019 tarihli söz konusu sızan BM belgesinde, personellerden şifrelerini değiştirmeleri istendi ancak kuruma ait hangi verilerin sızdırılıp sızdırılmadığından bahsedilmedi.

Saldırı, Viyana ve Cenevre'deki BM ofislerindeki, ayrıca yine Cenevre'deki BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğindeki (OHCHR) onlarca sunucuyu etkiledi. Saldırı hakkında kimin bilgilendirildiği sorulan BM sözcüsü Stéphane Dujarric, sadece ofislerdeki IT personellerinin ve Cenevre ve Viyana ofislerindeki şeflerin bilgilendirildiğini söyledi.

Cenevre BM ofisindeki 33, Cenevre'deki OHCHR'da üç, Viyana ofisinde ise en az dört sunucunun etkilendiği saldırıda, sunucularda bulunan çalışanlara ait kişisel veriler, çeşitli veritabanları, kuruma ait belgeler, e-postalar gibi BM için önemli olan verilerin ele geçirilmiş olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bir BM IT yetkilisi, 400 GB boyutunda verinin ele geçirildiğini tahmin ettiğini söyledi.

BM, saldırının aktörlerinin bilinmediğini söylerken, siber güvenlik uzmanlarına göre bu "sofistike" saldırıların arkasında APT'lerin bulunması oldukça yüksek bir ihtimal.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.