BancoEstado Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

Şili'nin en büyük bankalarından biri olan BancoEstado, yaşadıkları fidye yazılımı saldırısının ardından bütün şubelerini kapattı.

Ali
Per, 10/09/2020 - 02:28
Saldırılar
BancoEstado Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

Şili merkezli en büyük bankalardan biri olan BancoEstado, yaşadıkları fidye yazılımı saldırısının ardından bütün şubelerini kapatmak zorunda kaldı.

BancoEstado tarafından 7 Eylül'de bankanın sosyal medya hesapları üzerinden yapılan duyuruda, tüm şubelerin kapalı kalacağı söylendi.

ZDNet'in haberine göre şubelerin kapanmasının nedeni bankanın sistemlerine REvil fidye yazılımı ile düzenlenen bir siber saldırı.

Habere göre bir banka çalışanına iletilen bir Microsoft Office belgesi bankanın sistemlerinde bir backdoor oluşmasını sağladı ve geçtiğimiz cumayı cumartesiye bağlayan gece ise hackerlar, bu backdoordan yararlanarak bankanın sistemlerine fidye yazılımını bulaştırdı.

Daha sonra cumartesi günü personeller işe geldiklerinde bilgisayarlarındaki dosyalara erişemediklerini fark etti ve bankanın fidye yazılımı saldırısı yaşadığı tespit edildi.

Olay tespit edildikten hemen sonra yetkililer durumu kolluk kuvvetlerine bildirdi ve hemen ardından devlet yetkilileri, ülkedeki özel sektörü hedefleyen fidye yazılımı saldırılarına karşı bir uyarı yayınladı.

ZDNet'e konuşan kaynaklara göre bankanın sunucularının ve bilgisayarlarının büyük çoğunluğu fidye yazılımına maruz kaldı.

Banka ve devlet yetkilileri tarafından yürütülen soruşturmanın devam etmesinin yanı sıra birkaç saat önce bankanın sosyal medya hesapları üzerinden yapılan son duyuruda şimdilik 223 ofisin/şubenin açık olduğu ve bankanın tam anlamıyla hizmet verebilmesi için yürütülen çalışmaların devam ettiği söylendi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.