APT'ler Seçim Kampanyalarında Çalışanları Hedefliyor

Google TAG, Çin ve İran destekli APT gruplarının ABD seçim kampanyalarında çalışan kişileri hedef aldığını söyledi.

Ali
Ct, 06/06/2020 - 00:45
Saldırılar
APT'ler Seçim Kampanyalarında Çalışanları Hedefliyor

Çin ve İran destekli APT grupları, 2020 ABD Başkanlık Seçimleri adaylarından olan Joe Biden ve Donald Trump'ın seçim kampanyasında çalışan kişileri hedef alıyor.

Google TAG (Threat Analysis Group) başkanı Shane Huntley, Google TAG ekibinin son zamanlarda Çin ve İran destekli APT gruplarının seçim kampanyalarında çalışan kişileri hedeflediğini tespit ettiğini söyledi.

Huntley, Çin destekli bir APT grubunun (APT31) Joe Biden'ın seçim kampanyasında çalışan kişileri hedeflediğini, İran destekli APT grubunun (APT35) ise Donald Trump'ın seçim kampanyasında çalışan kişileri hedeflediğini söyledi.

Çin destekli APT31, 2016 yılından beri faaliyetlerine devam eden ve genellikle şirketlerin fikri mülkiyet haklarını ele geçirmek için siber saldırılar düzenleyen bir APT grubudur.

İran destekli APT35 ise 2014 yılından beri Orta Doğudaki devletleri, enerji ve teknoloji sektörlerini hedefleyen bir APT grubudur.

Bu saldırıların başarılı olduğuna dair herhangi bir bulgu görmediklerini söyleyen Huntley, saldırı altındaki kişileri ve kolluk kuvvetlerini bilgilendirdiklerini söyledi. Ayrıca her iki kampanyanın temsilcisi de, söz konusu saldırıların farkında olduklarını söyledi.

Günümüzde ülkelerin seçimleri, devletlerin desteklediği APT grupları tarafından hedeflenmeye devam ediyor ve Google TAG tarafından bildirilen bu siber saldırılar, devletlerin APT'leri kullanarak seçimler üzerinde etki etmeye çalışmasının son örneklerinden biri.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.