A1 Telekom'a Siber Saldırı

Hackerlar, Avusturya'nın en büyük telekomünikasyon şirketi A1 Telekom'a kötü amaçlı yazılım bulaştırdı.

Ali
Per, 11/06/2020 - 23:47
Saldırılar
A1 Telekom'a Siber Saldırı

Avusturya basınındaki haberlere ve şirketin açıklamalarına göre hackerlar, Avusturya'nın en büyük telekomünikasyon şirketi A1 Telekom'a kötü amaçlı yazılım bulaştırdı.

A1 Telekom bu hafta yaptığı açıklamada, hackerların Kasım 2019 tarihinde şirkete kötü amaçlı yazılım bulaştırdığını ve şirketin siber güvenlik uzmanlarının söz konusu kötü amaçlı yazılımı aralık ayında keşfettiğini söyledi.

İlgili personelin, olayın fark edildiği Aralık 2019'dan Mayıs 2020'ye kadar olan zaman diliminde, hackerlar tarafından şirkete bulaştırılmış olan kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya ve hackerların sisteme erişmesini engellemeye çalıştığını söyleyen şirket yetkilileri, bu işlemin tahmin edilenden daha uzun sürdüğünü belirtti.

22 Mayıs'ta hackerların sistemlere erişmesini engelleyen A1 Telekom, tüm çalışanların ve sunucuların parolalarını sıfırlamak gibi işlemleri uygulayarak şirketin sistemlerini güvenli hale getirdi.

Avusturyalı bir blogger olan Christian Haschek'e konuşan bir kaynak, şirkete düzenlenen bu saldırının son derece sofistike olduğunu ve şirkete ait 12,000 cihazın saldırıdan etkilendiğini söyledi. Şirket yetkilileri ise saldırıdan yalnızca ofisteki bilgisayarların etkilendiğini ve bunların sayısının bir düzine olduğunu söyledi. Ayrıca yetkililer, müşteri verilerinin ele geçirilmediğini söyledi.

Şirket yetkilileri, kötü amaçlı yazılımın türünden bahsetmezken (Sadece fidye yazılımı olmadığını söylediler) saldırıyı gerçekleştiren hackerların devlet destekli bir APT grubu olup olmadıklarından da bahsetmedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.