40 Bin Hesap Bilgisi Hacklendi

Group-IB tarafından yapılan araştırmaya göre bazı devletlerin, çalışanlarının hesap bilgileri hacklendi.

Ali
Per, 13/12/2018 - 23:31
Saldırılar
40 Bin Hesap Bilgisi Hacklendi

Group-IB tarafından yapılan bir araştırmaya göre başta İtalya, Suudi Arabistan, Portekiz, Bulgaristan ve Romanya olmak üzere 30'dan fazla devlette, 40 binden fazla çalışanın hesap bilgileri hacklendi.

Group-IB, hacklenen hesap bilgilerinin, kullanıcı adı ve şifrelerden oluştuğunu tespit etti. Ayrıca hacklenen yani çalınan bu bilgilerin karaborsada satışa çıkarılabileceği de belirtildi. Yapılan araştırmada, hesap bilgilerinin Pony ve AZORult gibi zararlı yazılımlarla toplandığı söylendi.

Group-IB yaptığı araştırmada, çalınan hesapların %52'sinin İtalya'ya, %22'sinin Suudi Arabistan'a, %5'inin Portekiz'e ait olduğunu tespit etti. Çalınan hesaplar, devletlerin çeşitli kurumlarıyla bağlantılı. Bazı hesaplar yerel yönetimlere aitken bazıları ise hükumet portallarına ait hesaplar olarak tespit edildi.

Group-IB'nin tespitlerine göre saldırıdan etkilenen bazı kurumlar şunlar:

  • İtalya Savunma Bakanlığı
  • İtalya Dışişleri Bakanlığı
  • İsrail Savunma Kuvvetleri
  • Gürcistan Maliye Bakanlığı
  • Norveç Göçmenlik Müdürlüğü
  • Romanya Dışişleri Bakanlığı

Son olarak Group-IB, saldırıdan etkilenen ülkeleri bilgilendirdi ve söz konusu saldırının önemine vurgu yaptı zira çalınan bu hesaplar kullanılarak devlet ağlarına bazı arka kapılar yerleştirilerek devletlerin gizli bilgilerinin ele geçirilmesi muhtemel saldırı olasılıkları arasında yer alıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.