Zuckerberg: "İnsanların Verilerini Satmıyoruz"

Mark Zuckerberg Wall Street Journal'da kaleme aldığı bir yazıda reklamlar ve kullanıcı verileri konusunda bazı açıklamalar yaptı.

Ali
Cu, 25/01/2019 - 23:45
Güvenlik
Zuckerberg: "İnsanların Verilerini Satmıyoruz"

2018 yılı Facebook için son derece sallantılı geçti. 2018'de Facebook, kullanıcı verilerini satmakla suçlanmış ve ayrıca bazı veri ihlalleri de yaşamıştı.

Facebook'un kullanıcı verilerini sattığı iddiası mahkemelere kadar taşınmış ve şirketin CEO'su olan Mark Zuckerberg tarafından da bu iddia doğrulanmıştı.

Şimdi ise Mark Zuckerberg Wall Street Journal'da bir yazı kaleme aldı ve bazı açıklamalarda bulundu. Zuckerberg, yayınladığı yazıda reklamlar ve kullanıcı verileri konusuna değindi.

Zuckerberg, reklamları daha az sinir bozucu ve daha hedefe yönelik hale getirmek için insanların beğenileri, paylaşımları gibi verilerini izlediklerini ve hedefli reklamları buna göre oluşturduklarını söyledi.

Zuckerberg, "Herkese hizmet etmek istiyorsak, vereceğimiz hizmeti herkesin karşılayabilmesi gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu da hizmetlerimizi ücretsiz olarak sunmak. Reklamlar bunu yapabilmemizi sağlıyor" dedi. Ayrıca Zuckerberg, kullanıcıların verilerini satmadıklarını, bu bilgileri satmanın hem sosyal medya platformlarını olumsuz yönde etkileyeceğini hem de kullanıcıların güvenini kaybetmeye sebep olacağını belirtti.

Mark Zuckerberg'in açıklamaları, geçmişte yaşanan olaylar düşünüldüğünde bazı çelişkiler içermekte zira Facebook'un geçtiğimiz yıl yaşadığı "Cambridge Analytica" olayı bunu kanıtlar nitelikte. Mark Zuckerberg her ne kadar bir daha böyle bir olayın yaşanmayacağını çıktığı mahkeme duruşmalarında söylese de kullanıcıların güveni bir defa kaybedildiği için bir daha benzer bir veri ihlalinin yaşanmayacağına veya reklamlar için toplanan bazı verilerin satılmayacağına inanmak hiç de kolay gibi gözükmüyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.