Zeus Sphinx Trojanı Yeniden Ortaya Çıktı

2015 yılında ortaya çıkan bankacılık trojanı Zeus Sphinx, son zamanlarda tekrardan görülmeye başlandı.

Ali
Sa, 12/05/2020 - 01:12
Güvenlik
Zeus Sphinx Trojanı Yeniden Ortaya Çıktı

Siber güvenlik araştırmacıları, ilk olarak 2015 yılında ortaya çıkan bankacılık trojanı Zeus Sphinx'in, son zamanlarda tekrardan saldırı kampanyalarında kullanılmaya başlandığını söyledi.

IBM araştırmacıları, 2019'un sonlarından itibaren Zeus Sphinx adlı bankacılık trojanının faaliyetlerine tekrardan başladığını ve 2020'nin ilk çeyreğinde bu faaliyetlerde büyük bir artış olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Araştırmacılar, Zeus Sphinx trojanının ilk ortaya çıktığında Kuzey Amerika'daki bankaların müşterilerini hedef aldığını ve yıllar geçtikçe İngiltere, Brezilya, Kanada ve Avustralya gibi ülkeleri de hedef aldıktan sonra en son Japonya'yı hedef aldığını söyledi.

Kurbanların bilgisayarlarına bulaştıktan sonra kurbanların banka bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan trojanın sürekli geliştiğini söyleyen IBM araştırmacıları trojanın, kurbanın bankanın internet sitesine girmeye çalıştığı zaman onu, sahte internet sitelerine yönlendirdiğini belirtti.

Araştırmacılar, Microsoft Office belgeleri üzerinden bulaşan Zeus Sphinx'e karşı bankaları ve müşterilerini uyarırken, ayrıca geçtiğimiz ay New Jersey eyaleti tarafından yapılan bir duyuruda, COVID-19 temalı phishing kampanyaları aracılığıyla dağıtılan Zeus Sphinx'e karşı vatandaşlar uyarılmıştı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.