Xiaomi Mijia'da Güvenlik Açığı

Bir Reddit kullanıcısı, Xiaomi'nin akıllı kamerası Mijia'da güvenlik açığı keşfetti.

Ali
Cu, 03/01/2020 - 22:45
Güvenlik
Xiaomi Mijia'da Güvenlik Açığı

Birçok insanın evlerinde veya ofislerinde kullanmaya başladığı akıllı kameralar, en çok kullanılan IoT ürünleri arasında yer alıyor. Durum böyle olunca Xiaomi gibi çeşitli teknolojik ürünler üreten şirketler de IoT ürünleri üretiyor ve pazarlıyor.

Bir Reddit kullanıcısı da Xiaomi'nin ürettiği bir akıllı kamera olan "Mijia 1080p" aldı ve bunu Google'ın, tüm akıllı cihazların bir noktadan yürütülmesini sağlayan ürünü Nest Hub'a bağlamak istedi.

Kullanıcı, kamerayı Nest Hub üzerinden açmak istediğinde karşısına kendi kamerasıyla ilgili olmayan görüntüler gelmeye başladı. Reddit'teki paylaşıma göre bu görüntüler rastgele olarak kişinin karşısına geliyordu ve kullanıcı, uyuyan bir bebeğin ve sandalyede uyuyan bir adamın görüntüsünü yakaladı.

Olayla ilgili bir haber yapan Android Police, Google'a ulaştı ve sorundan bahsetti. Google ise sorunun farkında olduklarını ve bunu çözmek için Xiaomi ile iletişim halinde olduklarını söyledi. Ayrıca Google, "cihazlarımızdaki Xiaomi entegrasyonlarını devre dışı bırakıyoruz" dedi. Android Police, aynı şekilde Xiaomi'ye de ulaştıklarını ancak şirketin şu an için bir geri dönüş yapmadığını söyledi.

Google'ın, Mi Home ürünleri ile olan entegrasyonu devre dışı bırakmasının geçici bir güvenlik önlemi olduğu söylenirken sorun çözüldükten sonra Xiaomi cihazlarının tekrardan Nest Hub ile birlikte çalışmaya devam etmesi bekleniyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.