xHelper Trojanı Yayılmaya Devam Ediyor

Symantec araştırmacıları, geçtiğimiz 6 ay boyunca "xHelper" adlı yeni bir trojanın 45 binden fazla Android cihazına bulaştığını söyledi.

Ali
Sa, 29/10/2019 - 23:59
Güvenlik
xHelper Trojanı Yayılmaya Devam Ediyor

xHelper adındaki yeni bir Android trojanı, geçtiğimiz 6 ay boyunca 45.000'den fazla cihaza bulaşarak hızlı bir şekilde yayılıyor.

İlk olarak bu yılın Mart ayında tespit edilen trojanın, Ağustos ayına gelindiğinde Malwarebytes tarafından 33.000 cihaza bulaştığı söylendi ve kötü amaçlı yazılımın hızla yayılmaya devam ettiği belirtildi. Bugün ise Symantec tarafından yayınlanan yeni bir rapor xHelper'ın geçtiğimiz 6 ay boyunca 45.000'den fazla cihaza bulaştığını gösteriyor.

Hem Malwarebytes hem de Symantec araştırmacıları, xHelper'ın kullanıcılara Google Play Store'dan bulaşmadığını, trojanın Android uygulamaları barındıran internet sitelerinden bulaştığını söyledi.

Araştırmacılara göre trojan, kullanıcılara pop-up reklamlar göstermek ve onları Google Play üzerindeki başka uygulamaları indirmeye yönlendirmek için kullanılıyor. xHelper'ın diğer Android kötü amaçlı yazılımlarından farklı çalıştığını söyleyen araştırmacılar, trojanın içerisinde bulunduğu uygulamayı indiren kullanıcıların, uygulamayı kaldırsa bile trojanın cihazdan kaldırılamadığını çünkü xHelper'ın kendini farklı bir servis olarak kurduğunu söyledi.

xHelper'ın bir diğer özelliği ise telefonun fabrika ayarlarına geri döndürülmesinden sonra bile kendini tekrar yükleyebilmesi. Araştırmacılar, bunun nasıl gerçekleştiğinin araştırılmaya devam ettiğini ve trojanın sistem uygulamalarına zarar vermediğini söyledi.

Symantec araştırmacıları, xHelper'ın sürekli değişmeye devam ettiğini, şu an için pop-up reklamları göstermek için kullanılan trojanın fidye yazılımları veya bankacılık trojanları gibi kötü amaçlı yazılımları yüklemek için de kullanılabileceğini ve bu yüzden kullanıcıların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.