WhatsApp: Sahte Hesapları Engelliyoruz

Hindistan'da düzenlenen bir etkinlikte, WhatsApp'ın kötüye kullanımı nasıl engellediğine dair bilgiler verildi.

Ali
Çar, 06/02/2019 - 23:12
Güvenlik
WhatsApp: Sahte Hesapları Engelliyoruz

Tüm dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ın, her uygulamada olduğu gibi kötüye kullanan kullanıcıları da mevcut.

Hindistan'da düzenlenen bir etkinlikte de bu duruma vurgu yapılarak, WhatsApp'ın kötüye kullanımı nasıl engellediğine dair bilgiler verildi. WhatsApp'ta bir yazılım mühendisi olan Matt Jones tarafından yapılan konuşmada toplu mesajlaşma özelliği kullanılarak gerçekleştirilen kötüye kullanımın nasıl önüne geçildiği ve sahte hesapların WhatsApp'tan nasıl uzak tutulduğu anlatıldı.

Jones, her ay 2 milyon sahte hesabın uzaklaştırıldığını, uzaklaştırma işleminin %20'sinin kayıt sırasında gerçekleştiğini ve bunların dışındakilerin kısa sürede çok fazla kişiye mesaj attıkları için tespit edilip uzaklaştırıldığını söyledi.

Jones yaptığı konuşmada, WhatsApp'ın Facebook'un en popüler hizmeti olduğunu, bazı kullanıcıların WhatsApp'ı kötüye kullandığını ama şirketin bu kötüye kullanımlarla mücadele ettiğini söyledi.

Saldırganların yani WhatsApp'ı kötüye kullanan kişilerin bazı yazılımlar kullanarak tek bir bilgisayarda birden fazla WhatsApp oturumu açtığını söyleyen Jones, ayrıca birden fazla SIM kartı aynı anda çalıştıran bazı cihazlar olduğunu ve güvenlik sistemlerinin bu cihazları tespit etmek ve hesapları engellemek için yoğun bir şekilde çalıştığını da belirtti.

WhatsApp, her ne kadar güvenlik önlemleri alsa da kullanıcıların, WhatsApp'tan gönderilen bağlantılara tıklarken iki kere düşünmeleri gerekmektedir zira kaynağına güvenmediğiniz bir WhatsApp mesajındaki bağlantıya tıklamanız sizi bir "phishing" sitesine yönlendirebilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.