WannaCry Hâlâ Yaşıyor

WannaCry, geçtiğimiz yıl ortaya çıkmış ve dünya çapında milyonlarca bilgisayarı etkilemişti. Şimdi ise Kaspersky uzmanları WannaCry'ın hâlâ etkili olduğunu söyledi.

Ali
Pt, 26/11/2018 - 22:29
Güvenlik
WannaCry Hâlâ Yaşıyor

WannaCry, geçtiğimiz yıl ortaya çıkmış ve dünya çapında milyonlarca bilgisayarı etkilemişti. Şimdi ise Kaspersky uzmanları WannaCry'ın hâlâ etkili olduğunu söyledi.

WannaCry, 2017'de mayıs ayında ortaya çıkan ve dünya çapında milyonlarca bilgisayarın, onlarca şirketin etkilendiği bir fidye yazılımıydı. WannaCry'dan etkilenenler arasında PetroChina, Renault, FedEx gibi büyük ölçekli şirketler ve kurumlar bulunmaktaydı.

Tüm bu olanların ardından Microsoft gerekli güvenlik güncelleştirmelerini yayınlamış ve saldırıya maruz kalan bilgisayarlar WannaCry'dan büyük ölçüde kurtulmuştu. Ama bugün Kaspersky tarafından yapılan paylaşımda WannaCry'ın aslında tamamen yok olmadığı, yaşamaya ve saldırı yapmaya devam ettiğinin tespit edildiği söylendi.

Kaspersky, 2018'in üçüncü çeyreğinde WannaCry'ın 74.621 kullanıcıya saldırdığını tespit ettiklerini söyledi. Ayrıca tespit edilen saldırıların Kaspersky ürünleri kullanan cihazlardan geldiğini söyleyen Kaspersky, saldırıların tümünün engellendiğini de belirtti.

Son olarak Kaspersky, saldırganların hala WannaCry saldırısı gerçekleştirdiğini, bu yüzden şirketlerin ve kullanıcıların güvenlik tedbirlerine önem vermeleri gerektiğini belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.