Vatandaşlıklar Dark Webte Satılıyor

SafetyDetectives araştırmacıları, dark web üzerinden satılan çeşitli ülkelere ait pasaport vb. belgeler hakkında detaylı bir araştırma yaptı.

Ali
Ct, 18/04/2020 - 01:02
Güvenlik
Vatandaşlıklar Dark Webte Satılıyor

Bazı ülkeler insanlara, dünyanın geri kalanından daha iyi bir yaşam vadedebilir ve insanların bu ülkelerin vatandaşı olmak için resmi olmayan yöntemler kullanmaları oldukça bilinen bir yöntemdir.

Geçmişte kanun kaçakları veya kendi ülkelerindeki zor durumlardan kaçan insanlar, daha iyi yaşayabilecekleri ülkelere gitmek için belge sahteciliği yapan kişilere giderek, o ülkelere girmek için sahte pasaport vb. belgeleri temin etmekteydi.

Günümüzde ise dark webin büyük bir yasa dışı pazar haline gelmesinden dolayı pasaport, kimlik veya diploma gibi belgeler buradan satılıyor ve insanlar bu yüzden dark webe büyük bir ilgi gösteriyor.

SafetyDetectives araştırmacıları, dark webte 50'den fazla kimlik brokerini, kimlik hırsızını ve kimlik sahteciliğini temsil eden çeşitli pazarları araştırdı ve yepyeni bir kimlikle yeni bir hayata başlamak için gereken belgelerin ortalama maliyetini belirledi.

Araştırmacılar, yeni bir kimliğin pasaport, ehliyet, doğum belgesi, eğitim sertifikası, finansal profil ve sahte para gibi ek hizmetler ile maliyetinin değiştiğini, söz konusu satıcıların dolar ile satış yapsa da ödemelerin en çok Bitcoin ile alındığını söyledi.

Satışa sunulan pasaportların veya belgelerin bazılarının çalıntı, bazılarının ise sahte olduğunu söyleyen araştırmacılar, satılan hiçbir belgenin garantisinin olmadığını ve alıcıların dolandırılma potansiyelinin olduğunu belirtti.

Satıcılar, alıcılara pasaport, kimlik, doğum belgesi, eğitim/meslek belgeleri, mali belgeler gibi belgeleri satarak, onlara istedikleri ülkede yepyeni bir kimliğe bürüneceklerini vadediyor. Her bir belgenin ülkeye ve belge türüne göre farklı fiyatları bulunuyor. Örneğin araştırmacıların tespitlerine göre bir ABD pasaportunun fiyatı 710 dolardan başlarken, bir Avrupa pasaportunun fiyatı 600 dolardan başlıyor.

Yeni bir kimliğin (Yepyeni bir insan olmaktan bahsedilmektedir, ayrıca yukarıda bahsedilen tüm belgelerin fiyatları aşağıdaki fiyatlara dahildir) maliyetinin minimum ne kadar olduğu aşağıdaki listede görülebilir:

  • ABD: 1,267 dolar + 0.2683 BTC
  • Avrupa: 1,370 dolar + 0.2593 BTC
  • Kanada: 1,290 dolar + 0.2683 BTC
  • Birleşik Krallık: 1,370 dolar + 0.2861 BTC
  • Avustralya: 1,470 dolar + 0.4292 BTC

Bu araştırmadaki en önemli nokta; dark webte satılan bu belgelerin veya bilgilerin bazılarının gerçek olmasıdır ve bu bilgiler, satıcılar veya onların işbirlikçileri tarafından siber saldırılar sonucu elde edilmektedir.

Bu yüzden kişilerin, kişisel verilerini korumak için siber saldırılara karşı bilinçli olması ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Son olarak, SafetyDetectives tarafından yapılan araştırmanın detaylarına buradan ulaşabileceğinizi belirtelim.

Yaptıkları araştırmadan dolayı tüm SafetyDetectives ekibine, ayrıca bu araştırmayı bizimle paylaşan SafetyDetectives araştırma ekibinden Julia'ya teşekkür ediyoruz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.