USOM Resmen Açıldı

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), bugün düzenlenen açılış töreniyle resmen açıldı.

Ali
Pt, 10/02/2020 - 23:42
Güvenlik
USOM Resmen Açıldı

BTK bünyesinde bulunan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), devlet yetkililerinin katılımıyla bugün düzenlenen törenle resmen açıldı.

USOM, Türkiye Cumhuriyeti'nin siber güvenliğine karşı siber ortamda ortaya çıkan tehditlerin belirlenmesi, muhtemel saldırı ve olayların etkilerini azaltılması veya ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin geliştirilmesi ve belirlenen aktörlerle paylaşılması amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuş bir kurum olarak 2013 yılından beri hizmet vermektedir.

USOM bu tarihten itibaren çalışmalarını yürütmesine rağmen kurumun resmi açılışı bugün gerçekleştirildi ve birçok devlet yetkilisi açılışa katıldı.

Açılış törenine katılan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Geçmişte basit amaçlar ve üst düzey yetkinlikte kişiler tarafından yapılan siber saldırılar artık devletler düzeyine kadar çıkmıştır. Bu durum siber saldırıların çok güçlü altyapı ve güçlü kadrolarla yürütülebilmesine, dolayısıyla hedef odaklı ve çok daha yıkıcı hale gelmesine yol açıyor" dedi ve ekledi:

"Türkiye son dönemde siber saldırılara en çok hedef olan ülkelerin başında geliyor. 2016 yılında 9 bini bulmayan ülkemize yönelik siber saldırı sayısı geçtiğimiz sene 136 bini aşmıştır."

Devletlerin, kendilerini siber saldırılara karşı korumak için kurduğu USOM benzeri oluşumlar son derece büyük öneme sahip zira bu kurumlar, ülkelerin kritik altyapılarını, devlet kurumlarını ve özel şirketleri siber saldırılara karşı koruma ve bilgilendirme gibi görevler üstlenmekte.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.