USCG'den Siber Saldırı Uyarısı

ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı, ticari gemilerin bilgisayar sistemlerine yönelik gerçekleştirilen siber saldırılara karşı uyardı.

Ali
Sa, 09/07/2019 - 23:01
Güvenlik
USCG'den Siber Saldırı Uyarısı

ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı, son aylarda ticari gemilerin bilgisayar sistemlerinin hackerlar tarafından hedef alındığını ve gemilerin buna önlem alması gerektiğini söyleyen bir bildiri yayınladı.

Yayınlanan bildiride, New York Limanı'na bağlı uluslararası bir seyahat gemisini etkileyen bir siber güvenlik olayından sonra söz konusu bildirinin yayınlanmaya karar verildiği söylendi.

Bildiride, Şubat 2019'da yaşanan olayda bahsi geçen geminin, yetkililere bilgisayar sistemlerini etkileyen bir siber saldırıya maruz kaldıklarını bildirdiği söylendi.

Başta Sahil Güvenlik Komutanlığı olmak üzere diğer yetkili birimlerin yürüttüğü soruşturmanın ardından, saldırıda kullanılan kötü amaçlı yazılımın, geminin bilgisayar sistemlerinin işlevselliğini önemli ölçüde etkilemesine rağmen temel gemi kontrol sistemlerinin etkilenmediği tespit edildi.

Ancak yetkililer, geminin siber güvenlik önlemleri almadan kullanıldığını ve bunun, gemi kontrol sistemlerini etkileyebileceğini söyledi.

Ayrıca Sahil Güvenlik Komutanlığı, gemilere güvenliklerini korumak için birkaç temel öneride bulundu;

  • Ağınızı bölümlere ayırın.
  • Tüm çalışanlar için ağ üzerinde bir profil oluşturun ve hepsinin izinlerini ayarlayın.
  • Harici medyaya karşı dikkatli olun.
  • Antivirüs yazılımı kullanın.
  • Yazılımlarınızı güncel tutun.
Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.