UM: "Hacklenemeyen İşlemci Geliştirdik"

Michigan Üniversitesi araştırmacıları, MORPHEUS adını verdikleri işlemcinin "hacklenemeyeceğini" söyledi.

Ali
Pt, 13/05/2019 - 20:19
Güvenlik
UM: "Hacklenemeyen İşlemci Geliştirdik"

Michigan Üniversitesi araştırmacıları, MORPHEUS adını verdikleri işlemcinin "hacklenemeyeceğini" söyledi.

Michigan Üniversitesi bilgisayar bilimi ve mühendisliği bölümü profesörü olan Todd Austin tarafından yönetilen çalışmalarda MORPHEUS adı verilen bir işlemci geliştirildi ve araştırmacılar tarafından bu işlemcinin hacklenemeyeceği söylendi.

Araştırmacılar, MORPHEUS'un kendi kodunu ve verilerinin anahtar bitlerini saniyede 20 kez şifrelediğini ve rastgele olarak tekrar yerleştirdiğini söyledi. Araştırmacılar bu özelliğin, bir hackerın kullandığı tekniklerden çok hızlı olduğunu ve böylelikle MORPHEUS'un hacklenemeyeceğini söyledi.

Projenin başındaki isim Todd Austin, "Bugünün güvenlik sorunlarını tek tek ortadan kaldırma yaklaşımı kaybedilen bir oyundur. İnsanlar sürekli kod yazıyor ve yeni kod olduğu sürece yeni hatalar ve güvenlik açıkları ortaya çıkacak. MORPHEUS ile, bir bilgisayar korsanı bir hata bulsa bile, bundan yararlanmak için gereken bilgiler 50 milisaniye sonra kayboluyor. Belki de gelecekteki güvenli bir sisteme en yakın şey budur" dedi.

Austin, DARPA destekli bir proje olarak geliştirilen MORPHEUS'u şu cümleler ile anlattı; "Her göz açışınızda kendini yeniden düzenleyen bir rubik küpü çözmeye çalıştığınızı hayal edin. Hackerların MORPHEUS ile karşı karşıya oldukları şey bu. Bilgisayarı çözülemez bir bilmece haline getiriyor."

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.