Ukrayna Siber Polisi, Dört Hackerı Tutukladı

Ukrayna siber polisi, dünya çapında 20 binden fazla sunucuyu hackleyen hacker grubunun üyelerini tutukladı.

Ali
Per, 02/01/2020 - 21:57
Güvenlik
Ukrayna Siber Polisi, Dört Hackerı Tutukladı

Ukrayna siber polisi tarafından yapılan duyuruya göre Ukrayna'nın Harkov şehrinde gerçekleştirilen operasyonda dünya çapında 20 binden fazla sunucuyu hackleyen dört hackerın tutuklandığı söylendi.

Duyuruda, üç Ukraynalı ve bir yabancı uyruklu kişinin hack forumlarında tanınmış kişiler olduğu, hedeflerinin özel kuruluşlara ve bireylere ait sunucular olduğu söylendi.

Polis, hackerların Ukrayna, Rusya, ABD, Fransa, Çin, Bulgaristan, Hindistan, Brezilya, Malezya ve Kuzey Avrupa ülkelerindeki sunucuları hedeflediğini söyledi.

2014 yılından beri aktif olan grup, brute force saldırılarının yanı sıra Windows Server kullanan sunuculardaki bazı güvenlik açıklarından da faydalanıyordu.

Hackerlar, hackledikleri sunucuları kripto para madenciliğinde ve DDoS saldırılarında kullanıyordu. Ayrıca sunucuları bir C&C sunucusu şeklinde de kullanıyorlardı.

Yetkililer, söz konusu grubun ele geçirdikleri sunuculardan bazılarını diğer hackerlara sattıklarını ve bu yolla binlerce dolar (hackerların e-cüzdanlarının bazılarında yaklaşık 80 bin dolar bulundu) gelir elde ettiklerini söyledi.

Siber polis, grup üyelerinin ikamet adreslerine düzenlenen operasyon sonucu çeşitli dijital cihazların, banka kartlarının ele geçirildiğini ve ayrıca soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Kaynak: Cyberpolice Ukraine

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.