Uçtan Uca Şifreleme Dinlenebilir

ABD ve İngiltere arasında yapılması planlanan bir anlaşma, WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme kullanan uygulamaların dinlenmesini sağlayacak.

Ali
Ct, 28/09/2019 - 23:52
Güvenlik
Uçtan Uca Şifreleme Dinlenebilir

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'in de kullandığı uçtan uca şifreleme, iletişim kuran iki kişi arasındaki verilerin şifrelenmesini sağlıyor.

The Times ve Bloomberg'teki haberlere göre ekim ayında ABD ile İngiltere arasında yapılacak olan bir anlaşma ile sosyal medya platformları, İngiltere'ye şifreli mesajları verebilecek.

Terör ve pedofili gibi "ağır" suçları gerçekleştiren kişiler için açılan soruşturmalar kapsamında sosyal medya platformlarından mesajların isteneceği belirtildi.

Anlaşmaya göre ABD ve İngiltere, birbirlerinin vatandaşlarını soruşturabilecek ancak ABD, ölüm cezası hükmü taşıyan hiçbir durumda İngiliz firmalarından bilgi alamayacak.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel daha önce yaptığı bir açıklamada Facebook'un, kullanıcılarına uçtan uca şifreli mesajlar gönderme olanağını sağlamasının suçlulara fayda sağlayacağını söylemişti.

İçişleri Bakanına ek olarak daha önceden bazı İngiliz yetkililer, WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme kullanan uygulamaların suçluların takibini ve soruşturmaları zorlaştırdığını belirtmiş, bunu gündeme getirmişti. Ancak bu açıklamaların ardından birçok kişinin aklına "eğer suçluların mesajları okunabiliyorsa, benim mesajlarım neden okunmasın" gibi sorular takılmıştı.

Ekim ayında yapılması planlanan anlaşma eğer gerçekten hayata geçirilirse kullanıcıların, devletlerin kendi gizliliklerini ihlal ettiğini düşünmesi olası gözüküyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.