Twitter, DM'leri Saklıyor

Bir siber güvenlik araştırmacısı olan Karan Saini tarafından Twitter'ın, kullanıcıların sildiği DM'leri sakladığı belirtildi.

Ali
Ct, 16/02/2019 - 23:12
Güvenlik
Twitter, DM'leri Saklıyor

Twitter, kullanıcılarına direkt mesaj (DM) gönderme özelliği sunmakta. Kullanıcılar, doğal olarak herhangi birine gönderdikleri DM'leri istedikleri zaman silebiliyor. Buraya kadar her şey normal gibi gözüküyor. Peki size, Twitter'ın sildiğiniz DM'leri sakladığını söylesek?

Bir siber güvenlik araştırmacısı olan Karan Saini'nin araştırmasına göre Twitter, kullanıcıların göndermiş veya almış olduğu DM'leri silinse bile kendi sunucularında saklıyor.

Saini, Twitter'ın kullanıcılara "kullanıcı verilerini" indirme özelliği sunduğunu ve bu verilerin arasında DM'lerin de bulunduğunu yani kullanıcıların aslında bu verilere erişebildiğini söyledi.

Saini, buradaki sorunun Twitter'ın söz konusu silinen DM'leri sunucularında saklamadığını söylemesine rağmen sunucularında bu verileri saklaması olduğunu söyledi. Ayrıca Saini, silinen ya da askıya alınan hesapların silinen mesajlarına bile ulaşılabileceğini belirtti.

Söz konusu DM'lere yalnızca ilgili kullanıcı erişebilse de, bu verilerin saklanmasının bir "veri ihlaline" sebebiyet verme olasılığı da mevcut.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.