Teksas, Fidye Talebini Reddetti

Teksas eyaleti yetkilileri, geçen ay uğradıkları fidye virüsü saldırısında istenilen fidye miktarını ödemeyeceklerini söyledi.

Ali
Pa, 08/09/2019 - 01:34
Güvenlik
Teksas, Fidye Talebini Reddetti

Teksas eyalet yetkililerinin bu hafta yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay meydana gelen koordineli fidye virüsü saldırısından etkilenen 22 yerel yönetim kurumunun hiçbirinin hackerların istediği fidye miktarını ödemediği söylendi.

Geçen ay kimliği belirsiz hackerlar tarafından Teksas eyaletindeki yerel yönetim kurumlarının bilgisayar sistemlerine Sodinokibi (REvil) adında bir fidye virüsü saldırısı gerçekleştirilmişti.

Yetkililer, virüsten kaynaklı olarak bilgisayar sistemlerinin kullanılamaz olduğunu söylemiş ve bu koordineli saldırıların atlatılması için çalışma başlatmıştı.

Başlatılan bu çalışmaların işe yaradığı ise bu hafta yetkililer tarafından yapılan bir duyuruyla anlaşıldı. Yetkililer, olayı çözmek için on devlet kurumundan ve çeşitli özel şirketlerden uzmanlar görevlendirdi.

Yapılan bu çalışmalar neticesinde bazı kurumlar yedeklerini kullanarak sistemlerini kurtardı, bazı kurumlar ise tüm sistemi yeniden kurdu. Ve böylelikle kurumlar fidye talebini ödemek zorunda kalmadı.

Ancak ne var ki fidye virüslerinden etkilenen bazı şehirler veya eyaletler, hackerların fidye talebini karşılıyor ve sistemlerini o şekilde eski haline getiriyor.

Araştırmalara göre insanların çoğunluğu, devlet kurumlarının fidye talebini ödemesini kabul etmediklerini söylerken, kurumların siber güvenlik önlemleri almaları gerektiğini de savunuyor.

Eyaletlerin bu tür fidye virüsü saldırılarından korunmaları için ise siber güvenlik önlemlerini almaları gerekiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.