STOP Fidye Yazılımı İçin Decrypter Yayımlandı

Antivirüs yazılımı üreticisi Emsisoft, popüler fidye yazılımı "STOP" için ücretsiz bir decrypter sundu.

Ali
Cu, 18/10/2019 - 23:53
Güvenlik
STOP Fidye Yazılımı İçin Decrypter Yayımlandı

Antivirüs yazılımı üreticisi Emsisoft, son zamanların en popüler fidye yazılımlarından olan STOP için ücretsiz bir decrypter yani şifre çözücü yayımladı.

Emsisoft, 2019'un ikinci ve üçüncü çeyreğindeki en popüler fidye yazılımının STOP olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Şirket yayımladıkları yazılımın, STOP'tan etkilenen onaylı 116.000'den fazla kurbanın ve toplamda 460.000 kurbanın şifrelenen dosyalarının şifrelerini çözeceğini söyledi.

Emsisoft, yazılımın her kurban için çalışmayacağını çünkü şifre çözücünün STOP'un 160 varyantından 148'ini çözebildiğini, böylelikle mağdurların %70'inin şifrelenmiş dosyalarını kurtarabileceğini söyledi. Ayrıca yetkililer, geri kalan 12 varyanttan etkilenen mağdurların, şifreli dosyalarını bir çözüm bulunana kadar saklamaları gerektiğini söyledi.

STOP adlı fidye yazılımı, kullanıcıların bilgisayarlarına bulaştıktan sonra dosyaları şifreleyerek uzantılarını ".djvu", ".rumba", ".radman", ".gero" gibi uzantılara çeviriyor. "_readme.txt" dosyasının içerisinde ise diğer fidye yazılımlarında olduğu gibi kurbandan, dosyalardaki şifreleri çözmek için belirli bir miktar para isteniyor.

Eğer sizde STOP fidye yazılımı mağdurlarındansanız buradaki bağlantıdan şifre çözücüyü indirerek ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.