Sesli Asistanlar Hedef Altında

McAfee araştırmacıları, 2019 yılında mobil cihazları ve sesli asistanları hedef alan arka kapıların (backdoor) artacağını söyledi.

Ali
Sa, 26/02/2019 - 21:23
Güvenlik
Sesli Asistanlar Hedef Altında

McAfee araştırmacıları, 2019 yılında mobil cihazları ve sesli asistanları hedef alan arka kapıların (backdoor) artacağını söyledi.

Araştırmacılar, her geçen gün internete bağlanan "akıllı cihazların" sayısının arttığını ve bunun insan yaşamını kolaylaştırmasının yanında birde siber güvenliği tehlikeye atan bir yönünün de olduğunu söyledi. IoT cihazlarından biri olan sesli asistanlar, insanların seslerini dinleyebiliyor veya kaydedebiliyor.

Araştırmacılara göre bu durum, saldırganların IoT cihazlarına özellikle de sesli asistanlara saldırı yapma isteğini arttırıyor. Araştırmacılar, saldırganların mobil cihazlara zararlı uygulamalar yüklenmesini sağlayarak cihazlarda arka kapılar oluşturduğunu ve bu arka kapılar sayesinde sesli asistanları hackleyebileceğini söyledi.

Sesli asistanların hacklenmesi ise saldırganların, kurbanların seslerini izinsiz dinlemesine olanak verirken, devamında akıllı prizler, kapı kilitleri, kameralar gibi diğer IoT cihazları da hacklenebiliyor.

Araştırmacılar, kullanıcıların bazı basit önlemleri alarak evlerindeki IoT cihazlarını saldırganlardan koruyabileceklerini söyledi. Bu önlemler aşağıdaki gibi listelendi:

  • Telefonunuza yüklediğiniz veya IoT cihazlarınızı yönetebilmek için yüklediğiniz bir uygulamanın izinlerine dikkat edin. Eğer bir uygulama, hizmetinin dışındaki herhangi bir şeye erişim izni isterse o uygulamayı hemen telefonunuzdan kaldırın.
  • Ev ağınızı güvenli tutmak için bazı adımlar atın. Ev ağınızı güvende tutmak IoT cihazlarınızı da güvende tutmak anlamına gelir.
  • Kullanmakta olduğunuzu güvenlik yazılımını güncel tutun. Bu, sizi en son ortaya çıkmış saldırılardan ve tehditlerden koruyacaktır.
  • Cihazın fabrika ayarlarını değiştirin. Bir cihaz kutusu açıldıktan sonra güvensiz olarak tanımlanır ve o yüzden bir IoT cihazı aldığınızda cihazın fabrika ayarlarını değiştirmelisiniz.
Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.