Savaş Uçağını Hacklediler

Beyaz şapkalı hackerlardan oluşan bir ekip, F-15 savaş uçağında güvenlik açığı keşfetti.

Ali
Ct, 17/08/2019 - 23:43
Güvenlik
Savaş Uçağını Hacklediler

Beyaz şapkalı hackerlardan oluşan ve ABD'li yetkililer tarafından savaş uçaklarının uçuş sistemlerini test etmesi için görevlendirilen 7 kişilik ekip, F-15 savaş uçağında kritik hatalar keşfetti.

Keşfedilen hataların, savaş uçağı uçarken video kameraların ve sensörlerin kontrolünün ele geçirilmesine, kameralardan ve sensörlerden veri toplayan cihazın tamamen kapatılmasına sebebiyet verdiği söylendi.

ABD Hava Kuvvetleri'nden bir yetkili Washington Post'a verdiği demeçte, hackerların uçuş sistemine zararlı kod enjekte etmek dahil olmak üzere birçok test uyguladıklarını söyledi. Ayrıca aynı ekibin, Hava Kuvvetleri'nin sistemlerini de bazı testlere soktuğu ancak bir açık bulamadığı söylendi.

ABD ordusu geçen yıla kadar harici olarak siber güvenlik araştırmacılarının ve hackerların sistemlerini test etmesine izin vermiyordu ancak daha sonra bazı yarışmalar düzenleyerek beyaz şapkalı hackerların sistemler üzerinde test yapmalarına izin vermeye başladı.

Yetkililer, savaş uçaklarında milyonlarca kod olduğunu ve bu kodlardan birinde hata olduğunda diğer ülkelerin bunu kullanarak uçağı devre dışı bırakabileceğini söyledi.

Ayrıca yetkililer güvenlik amaçlı olarak, keşfedilen zafiyetlerin ayrıntısını paylaşmazken, hackerlara bir askeri uydunun yer kontrol sistemini test etme imkanının verileceğini de belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.