Rusya'dan, Bankalara Siber Denetim

Rusya Merkez Bankası, Rusya'da faaliyet gösteren bankaları siber güvenlik denetimlerinden geçirdi.

Ali
Sa, 25/06/2019 - 17:46
Güvenlik
Rusya'dan, Bankalara Siber Denetim

Rusya'da düzenlenen 2. Uluslararası Siber Güvenlik Kongresi'nde (ICC) konuşan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rusya'da faaliyet gösteren bankaları siber güvenlik denetiminden geçirdiklerini söyledi.

75 bankanın denetimden geçirildiğini söyleyen Nabiullina, "Merkez Bankası'nın, finansal kurumları siber güvenlik gereksinimlerini nasıl yerine getirecekleri konusunda denetleme yetkisi var" dedi.

Başkan, tespit edilen sorunların kritik olmadığını ancak olası siber saldırıları önleme tedbirleri alınmadığı takdirde zaman içinde böyle bir durumun ortaya çıkabileceğini söyledi.

Nabiullina, banka yöneticilerinin hackerlardan fazla endişe duymadığını ve bu yüzden bazı eksikliklerin veya sorunların tespit edildiğini söyledi. Toplumda siber güvenlik konusunda bir ihmal olduğunu, bunun şirket yöneticilerine de yansıdığını söyleyen Rusya Merkez Bankası Başkanı, "Görevimiz yeni teknolojiler kullanmak ve hackerlara ayak uydurarak bir adım daha ileri gitmeye çalışmak" dedi.

ICC'de konuşan Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev ise global güvenlik standartları geliştirmenin gerekli olduğundan ve internet yardımı ile işlenen suçların sınırı olmadığından bahsetti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.