Ritz London Oteli, Olası Bir Veri İhlalini Araştırıyor

Ritz London oteli, otelin yiyecek ve içecek rezervasyon sisteminde bir veri ihlali yaşanmış olabileceğini duyurdu.

Ali
Sa, 18/08/2020 - 04:00
Güvenlik
Ritz London Oteli, Olası Bir Veri İhlalini Araştırıyor

Ritz London oteli, resmi Twitter hesabı üzerinden otelin yiyecek ve içecek rezervasyon sisteminde bir veri ihlali yaşanmış olabileceğini duyurdu.

İngiltere'de bulunan Ritz London otelinin yetkilileri, resmi Twitter hesabı üzerinden 16 Ağustos'ta yaptığı duyuruyla otelin yiyecek ve içecek rezervasyon sisteminde bir veri ihlali yaşanmış olabileceğini söyledi.

Yetkililer, bahsi geçen duyuruda, 12 Ağustos'ta otelin yiyecek ve içecek rezervasyon sisteminde, bazı müşterilerin kişisel bilgilerinin tehlikeye girmiş olabileceği olası bir veri ihlalini tespit ettiklerini söyledi.

Duyuruda, müşterilere ait herhangi bir kredi kartı bilgisinin sızdırılmadığı dile getirilirken, "Devam eden ihlalin nedenini belirlemek, ne olduğunu, bunun nasıl olduğunu ve bunun tekrar olmasını önlemek için derhal soruşturma başlattık. Verileri tehlikeye girmiş olabilecek tüm müşterilerimizle iletişime geçtik ve ICO'yu (Information Commissioner's Office) olayla ilgili olarak uyardık" denildi.

BBC'nin haberine göre Ritz London otelinde yemek yiyen müşteriler, "güvenilir telefon numaralarına" benzeyen numaralardan arandıklarını ve dolandırılmaya çalışıldıklarını söyledi.

Bir müşteri, ikindi çayı için otelin restoranına olan rezervasyonundan bir gün önce "güvenilir" bir numara tarafından arandığını ve arayan kişinin kendisini "otel personeli" olarak tanıttığını ve ertesi gün olan rezarvasyonu onaylamasını istediğini söyledi.

Müşteri, arayan kişinin rezervasyonun tam olarak nerede ve saat kaçta olduğunu bildiğini ve kendisinden söz konusu rezervasyonu onaylamasını istedikten sonra ödeme kartının reddedildiğini söylediğini, daha sonra kendisinden başka bir ödeme kartının bilgilerini istediğini söyledi.

Müşteri, dolandırıcıların istediği ikinci ödeme kartı bilgilerini verdikten sonra karttan, 1,000 poundu aşan birkaç işlem yapılmaya çalışıldığını ve bankanın bunu fark ettiğini söyledi.

Daha sonra, bankanın durumu fark ettiğini anlayan dolandırıcılar, müşteriyi bu sefer banka personeli gibi arayarak müşteriye, bazı kişilerin ödeme kartını kullanmaya çalıştığını ve bunu engellemek için telefona gelen SMS'teki güvenlik kodunu kendilerine söylemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, bu müşteriye ek olarak bir başka otel müşterisi de benzer bir dolandırıcılığa tanık olduğunu belirtti.

Otel yetkililerinin, müşterilere ait hangi verilerin ele geçirildiğini araştırmaya devam etmesine rağmen bazı müşterilerin yaşadığı bu dolandırıcılık olayları, hackerların bazı otel müşterilerine ait birtakım kişisel bilgileri ve rezervasyon tarihleri gibi bilgileri ele geçirdiğine dair şüpheleri arttırıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.