Reklam Sahtekârlığı Yapan 56 Uygulama Kaldırıldı

White Ops araştırmacıları tarafından keşfedilen ve TERRACOTTA adı verilen reklam sahtekârlığı botnetinin bir parçası olan 56 uygulama Google Play'den kaldırıldı.

Ali
Sa, 01/09/2020 - 03:03
Güvenlik
Reklam Sahtekârlığı Yapan 56 Uygulama Kaldırıldı

Google, White Ops araştırmacıları tarafından keşfedilen ve TERRACOTTA adı verilen reklam sahtekârlığı botnetinin bir parçası olan 56 uygulamayı Google Play'den kaldırdı.

White Ops araştırmacıları, TERRACOTTA adı verilen reklam sahtekârlığı botnetini 2019'un sonlarından itibaren izlemeye başladıklarını, ilk örneğin kullanıcılara bedava ayakkabı vermeyi vadeden bir uygulama olduğunu söyledi.

Söz konusu uygulama kullanıcılara, ücretsiz ayakkabı almak için uygulamanın telefonda iki hafta yüklü olarak durması gerektiğini ve ardından ücretsiz bir şekilde ayakkabıların adreslerine gönderileceğini söylüyordu.

Ayrıca bu ilk uygulamanın haricinde TERRACOTTA botnetini dağıtan onlarca uygulama, genellikle yine söz konusu ilk uygulama gibi çeşitli hediyeler vadeden uygulamalardan oluşuyordu.

Kullanıcılar uygulamaları indirdiklerinde, uygulamaların içerisindeki kötü amaçlı kodlar reklam sahtekârlığı yapıyor ve böylelikle TERRACOTTA'nın arkasındaki aktörler gelir elde ediyordu.

White Ops araştırmacıları, Haziran 2020'nin son haftasında 65 binden fazla cihaza bulaşarak reklam sahtekârlığı yapan TERRACOTTA botnetini barındıran uygulamaları Google'a bildirerek, söz konusu uygulamaların Google Play'den kaldırılmasını sağladı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.