Polis Kameralarında Yüz Tanıma Teknolojisi Kullanılmayacak

Kaliforniya eyaleti, polis kameralarında yüz tanıma ve biyometrik teknolojilerinin kullanılmasını yasaklamayı düşünüyor.

Ali
Per, 12/09/2019 - 23:53
Güvenlik
Polis Kameralarında Yüz Tanıma Teknolojisi Kullanılmayacak

ABD'nin Kaliforniya eyaleti, kolluk kuvvetlerinde kullanılan kameralarda yüz tanıma ve biyometrik teknolojilerinin kullanılmaması kararını almaya çok yakın.

Çarşamba günü eyalet Senatosu tarafından çıkarılan yasa tasarısında, "Bir kolluk kuvvetinin veya kolluk kuvvetlerinin, bir memur kamerası veya toplayıcı kamera tarafından toplanan verilerle bağlantılı olarak herhangi bir biyometrik gözetim sisteminin kurulmasını, etkinleştirilmesini veya kullanılmasını yasaklaması" tanımı yapıldı.

Yasa tasarısı, kolluk kuvvetlerinde kullanılan vücut kameralarında biyometrik ve yüz tanıma teknolojileri gibi sistemlerinin kullanılmasının, kameraların kullanım amacının dışına çıkmasına neden olacağını söylüyor.

Electronic Frontier Foundation, Senato'nun aldığı bu karar için, "Senato'nun, devlet kurumlarının yüz tanıma yöntemini kullanma biçimine karşı çıkan sesleri dinlediği için memnunuz" dedi.

Yüz tanıma teknolojileri, dünyanın birçok ülkesinde tartışılan bir konu olmaya devam ediyor. İnsanlar, şirketlerin veya devletlerin yüz tanıma teknolojilerini izinsiz ve farkında olmadan kendilerinde kullanılmasını istemiyor.

Bu son gelişmede de devletin, kolluk kuvvetlerinin üzerindeki kameraları amacı dışında bir işlev için kullanmasından endişe duyan Senato üyeleri böyle bir yasa tasarısı oluşturmuş bulunuyor.

Ancak Senato'nun aldığı bu kararın uygulanması için valinin bu yasa tasarısını imzalaması gerekiyor ama ondan önce tasarı üzerinde son değişikliklerin Senato'da oylanması gerekiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.