Phorpiex Botneti Kaldırılıyor

Siber güvenlik araştırmacıları, Phorpiex botnetinin bulaştığı bilgisayarlardan bilinmeyen kişiler tarafından kaldırılmaya başlandığını söyledi.

Ali
Per, 23/01/2020 - 23:48
Güvenlik
Phorpiex Botneti Kaldırılıyor

Check Point araştırmacıları, bilinmeyen kişi veya kişilerin son yıllarda spam kampanyaları yürütmek için kullanılan popüler bir botnet olan Phorpiex botneti bulaşmış bilgisayarları botnetten arındırdığını söyledi.

Olay, bugün ABD'deki kullanıcıların ekranlarında bir pop-up ile karşılaşmasıyla anlaşıldı. Pop-uplarda kullanıcıların karşısına "Lütfen antivirüs yazılımı yükleyin ve bilgisayarınızı güncelleyin" mesajı çıktı ve araştırmacılar bunu ilk tespit edenlerden oldu.

Araştırmacılar ilk başta bunun botnetin yazarları tarafından oluşturulmuş bir şaka olduğunu düşündü ancak ilerleyen saatlerde durumun öyle olmadığı anlaşıldı.

Check Point'ten Yaniv Balmas, bu olayın neden gerçekleştiğine dair bazı teoriler ortaya attı. Bu teoriler, Phorpiex'i oluşturan hackerların kendi istekleriyle botneti kapatmaları, kolluk kuvvetlerinin botneti kaldırması, botnetin yönetimini ele geçiren bir siber güvenlik araştırmacısı veya diğer botnet yazarlarının Phorpiex'i sabote etmeye çalışması gibi varsayımlardan oluşuyor.

Başka bir siber güvenlik araştırmacısı ise Phorpiex'in oldukça fazla rakibinin olduğunu ve bu yüzden olayın muhtemelen diğer botnet yazarları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.