Olası Siber Savaş: Keşmir Mücadelesi

Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan ve olası bir savaşa sebebiyet verebilecek olan Keşmir sorunu bir siber savaş başlatabilir mi?

Ali
Çar, 27/02/2019 - 23:42
Güvenlik
Olası Siber Savaş: Keşmir Mücadelesi

Keşmir bölgesi, Hindistan ile Pakistan arasında dönem dönem gerilimlere yol açmış bir bölge konumunda. Her iki ülke de bu bölge üzerinde hakimiyet kurmak istiyor ve bunun sonucu olarak ise kimi zaman çatışmalar kimi zaman savaşlar yaşanıyor.

Bugün de yine Keşmir bölgesinde bazı çatışmalar yaşandı ve gerilim halen devam ediyor. Peki herkes bu iki ülke arasındaki olası bir savaşa odaklanmışken, iki ülke arasında bir siber savaş başlama olasılığını hiç düşündünüz mü?

Savaşlar fiziksel olarak kazanılabilir ama gelişen silah ve savunma teknolojileri sayesinde kimse bir ülkeyle savaşa girme cesaretini gösteremiyor çünkü bunun sonuçları çok ağır olabilir. İşte bunun yerine sanal bir ortamda çok daha az masrafla ve çok daha gizli bir şekilde savaşmak daha mantıklı değil mi?

Evet, mantıklı. Bunu yapmanın yolu ise "siber savaş". Pakistan ile Hindistan'ın birbirleriyle konvansiyonel savaş tekniklerini uygulayarak savaşmaları her iki ülkeye de çok ağır zararlar verebilir. Bunun yerine her iki ülke de siber savaş tekniklerini uygulayarak, olası bir savaşı en az kayıpla kazanabilir. Aslında bir siber savaş sadece sanal sistemlerin etkilenmesi ile de sonuçlanabilir, fiziksel olarak bir kayıpla veya zaferle de sonuçlanabilir.

Yani, siber savaş içerisinde olan iki ülkenin sadece sanal ortamda bazı saldırılar gerçekleştirerek mücadele etmesi de bir siber savaştır, bir ülkeye fiziksel olarak zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen bir siber saldırı da siber savaştır. Tabi, tüm bu siber savaş olasılıklarının gerçekleşmesi için iki ülkeninde bir siber ordusunun ve gerekli teknolojilerinin olması gerekmektedir.

Söz konusu iki ülkenin Keşmir bölgesindeki hakimiyet sağlama isteğinin olası bir savaşı başlatması nasıl bir ihtimalse, bu iki ülkenin bir siber savaş başlatma olasılığı da mevcuttur. Kısacası gelecekte, Keşmir sorunundan doğan, Pakistan ile Hindistan arasında bir siber savaşın patlak vermesi muhtemel bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.