Nükleer Santralde Zararlı Yazılım Bulundu

Hindistan'da bulunan Kudankulam Nükleer Santrali'ne, Kuzey Kore'nin devlet destekli hackerları tarafından oluşturulan kötü amaçlı yazılım bulaştı.

Ali
Çar, 30/10/2019 - 23:36
Güvenlik
Nükleer Santralde Zararlı Yazılım Bulundu

Hindistan'da bulunan Kudankulam Nükleer Santrali (KKNPP), Kuzey Kore devlet destekli hackerları tarafından oluşturulan "Dtrack" adlı zararlı yazılıma maruz kaldı.

ZDNet'in haberine göre pazartesi günü sosyal medya üzerinden ortaya atılan bir takım iddialar mevcuttu. Bu iddialar, Kudankulam Nükleer Santrali'ne bir zararlı yazılım bulaştığı yönündeydi.

İlk olarak bu iddiaları yalanlayan KKNPP yetkilileri, santrale herhangi bir kötü amaçlı yazılımın bulaşmadığını söyledi. Ancak bugün Hindistan'daki nükleer tesisleri yöneten NPCIL şirketi, KKNPP'ye zararlı yazılım bulaştığını doğruladı.

NPCIL, kötü amaçlı yazılımın yalnızca idari ağa bulaştığını, santralin nükleer reaktörlerini kontrol etmek için kullanılan iç ağın, ağlar birbirlerinden izole olduğu için yazılımdan etkilenmediğini söyledi.

Santrale sızan kötü amaçlı yazılımın "Dtrack" adlı, Kuzey Kore tarafından desteklenen Lazarus Grubu tarafından oluşturulmuş bir zararlı yazılım olduğu söyleniyor. Kaspersky'ın Dtrack hakkında yaptığı araştırmaya göre bu yazılım, tarayıcı geçmişini öğrenmek, ana bilgisayar IP adreslerini, kullanılabilir ağlar ve aktif bağlantılar hakkında bilgileri öğrenmek, tüm çalışan işlemleri listelemek, mevcut tüm disk birimlerindeki tüm dosyaları listelemek görevlerini yerine getiren bir yazılım. Yani bu yazılım sistemlere zarar vermek için değil onlardan bilgi toplamak için kullanılan bir yazılım.

ZDNet'in haberine göre yüksek ihtimalle yazılım, santrale yanlışlıkla bulaştı. Çünkü, Lazarus Grubu veya diğer Kuzey Kore destekli hack grupları, genellikle finans sektörünü hedef alırken, sanayi ve nükleer sektörlerini nadiren hedef alıyor, aldıkları zaman ise sabotaj düzenlemektense onlardan fikri mülkiyet haklarını ele geçirmeye çalışıyorlar.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.