Nükleer Santralde Kripto Para Ürettiler

Ukrayna'da, nükleer santral çalışanları ofis içerisinde kripto para madenciliği yaparken yakalandı. Yetkililer olayı, güvenlik ihlali şüphesiyle araştırıyor.

Ali
Ct, 24/08/2019 - 00:03
Güvenlik
Nükleer Santralde Kripto Para Ürettiler

Kripto para madenciliği yapmak gerekli ekipman ve zaman olduğu zaman iyi bir fikir olabilir. Bu ekipmanı ve zamanı çalışma ortamınıza taşımak ise iyi bir fikir olmayabilir.

Ancak Güney Ukrayna Nükleer Güç Santralindeki çalışanlardan bazıları iyi bir fikir olmayan bu işe kalkıştı.

Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından 10 Temmuz günü santrale yapılan baskınla bazı çalışanların kripto para madenciliği için sistem kurduğu ortaya çıktı.

Yürütülen soruşturmaya göre çalışanlar madencilik için hazırladıkları ekipmanları santralin yönetim ofisinde barındırıyordu.

Ekipmanların içerisinde bilgisayar donanımları bulunuyordu ama ekstra olarak güç kaynakları ve soğutucular da mevcuttu.

Olaya Ukrayna Güvenlik Servisi'nin müdahale etmesinin nedeni ise santraldeki bilgilerin devlet sırrı olarak tanımlanması.

Bu olaydaki asıl tehlike, santralde kripto para madenciliği yapılmasından ziyade, kurulan bu sistemlerin internete bağlı olması.

Çünkü çalışanların sonradan kurduğu bu sistem üzerinden hackerların olası bir siber saldırı gerçekleştirmesi ve ardından nükleer santral hakkında kritik bilgileri çalması muhtemel bir durum.

İşte bu yüzden devlet yetkilileri soruşturmayı büyük bir titizlikle yürütüyor.

Yürütülen soruşturmada olaya karışan çalışanların sayısı ve görevleri kamuoyuna açıklanmazken, şu an için hakkında tutuklama kararı alınan bir personel bulunmuyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.